ABD Hava Kuvvetleri KC-46 tanker uçakların teslimatını askıya aldığını duyurdu. Uçaklarda ‘oturmamış parçalar ve yabancı metal kalıntıları unutulduğu’ için böyle bir karar alındığı belirtildi.

Hava Kuvvetlerinin Satın alma, Teknoloji ve Lojistik servis sekreter yardımcısı Will Roper, Boeing’in yeni tanker uçaklarının kabulünün biraz zaman alacağını söyledi.

Roper gazeteciler yaptığı açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’nin ‘yabancı metal kalıntıları’ sebebiyle KC-46 uçaklarının bir haftadan bu yana uçmadığını belirtti.

KC-46 Tanker uçaklarında olası güvenlik tehlikesini ilk duyuran Seattle Times gazetesi oldu. Gazetede yer alan habere göre yaşanan bu durum “büyük bir sorun” olarak değerlendirilirken Boeing’in kalite kontrol prosedürlerinde büyük bir değişim planı ile ilgili soruları gündeme getirdiği kaydedildi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin eskiyen tanker uçaklarının yerine alacak olan ilk Boeing KC-46 Pegasus stratejik nakliye ve tanker uçağı, 25 Ocak’da Kansas’ın McConnell Üssü’nde düzenlenen tören ile Hava Kuvvetlerine teslim edilmişti.

Boeing ilk uçağın teslimatını geçen yıl yapmayı planlıyordu. Ancak uçuş test programı ve sertifikalandırma sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle gecikme yaşandı.

Uçaklarda meydana gelen bazı problemlerin çözümü için geçen yıl Boeing ile ABD Hava Kuvvetleri arasında görüşmeler olmuştu. İkmal bomu kamerasında güneş ışığı kaynaklı parlama sorunu ve ikmal drogueın’daki tasarım hatası sebebiyle ikmal yapan uçağın ikmal haznesinde çıkmalar yaşanmıştı.

Kaynak: Ajanslar, Defence News, Kokpit,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here