Financial Times pazar günü yayınladığı haberde İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce’un Türkiye’nin inşa edeceği 5.nesil savaş uçağı projesinden çekileceğini yazdı.

Kale Grubu ile İngiltere’nin Rolls-Royce firması arasında fikri mülkiyet paylaşımı ve Katar-Türk şirketinin katılımı konusundaki anlaşmazlık yaşanıyordu. Anlaşmanın sağlanmaması üzerine Rolls-Royce beşinci nesil savaş uçağı projesinden tamamen çekileceği bildirildi.

Türkiye, İngiliz  firması BAE Sistemle TF-X’i know-how ile inşa etmeyi planlıyor. İki ülke arasında Ocak 2017’de savaş uçağını geliştirmek için 100 milyon sterlin (ABD $ 128 milyon) değerinde bir anlaşma imzalanmıştı. Türkiye’den Kale Grup ile Rolls-Royce’un milli TF-X motorunun ortak tasarımı için bir ortaklık kurulmuştu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir geçen yıl yaptığı açıklamada, “Milli muharip uçağı projesi kapsamında yabancı bazı motor şirketlerine kapı kapatılmış değil. Sürenin uzunluğu göz önünde bulundurularak bu şirketlerin yaptığı teklifler inceleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

MMU-TF-X projesinde ara çözüm için General Electric (GE) firmasının F110 ailesinden bir motor seçilmişti, yerli motor içinde çalışmalar devam ediyordu.

Birleşik Krallık firmasının çekilmesiyle TF-X’in motorunda kullanılacak motor çekirdeği konusu tekrar gündeme gelecek. İhaleye son anda teklif vermeyen ancak dört adet motorunun prototiplerde kullanılması karara bağlanan ABD firması General Electric (GE) en şanslı firma görülüyor. GE’nin Türkiye’de ortağı olduğu TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) ise GE’den bağımsız olarak teklif vermişti.  TEI’nin Türk ortağı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) TRMotor’un yüzde10 hissesine sahip.

Kaynak: Ajanslar, Reuters, SSB, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here