Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarıyla birilikte Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağından ‘Mavi Vatan’ tatbikatını takip etti.

Gölcük Donanma Komutanlığında brifing alan Akar ve Komutanlar, daha sonra ‘Batı’ adı verilen Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağıyla Doğu Akdeniz’deki görev uçuşuna katıldı. Akar telsiz bağlantısıyla Mavi Vatan Tatbikatı’nda görev alan unsurlara selendi. Tatbikatın büyük bir başarıyla devam ettiğini belirten Akar, emeği geçenleri kutladı.

Mavi Vatan Tatbikatı ile personelin taktik ve teknik alanlarındaki bilgi ve becerilerinin geliştirildiğini belirten Bakan Akar, ” Burada bizim yaptığımız çalışmalar sadece milli faaliyetlerimizin icrası için değil, aynı zamanda NATO çerçevesinde verilecek görevleri de en iyi şekilde yerine getirebilmek için de yapılan bir eğitimdir, tatbikattır. Bu konuda bütün katılımcılara teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile ilişkilerimizin daha iyi seviyeye gelmesi için çaba gösterdiklerini söyleyen Akar konuşmasınan şöyle devam etti: ” İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun şekilde, güven ve güven artırıcı önlemleri de her geçen gün geliştirmek, çalışmak suretiyle komşumuz Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin çok daha iyi düzeye gelmesi için gayret gösteriyoruz. Mevkidaşımızla yaptığımız görüşmeler çerçevesinde karşılıklı heyetlerin gidiş gelişiyle çeşitli çalışmaları, görüşmeleri yaparak mevcut ilişkilerimizin daha iyi bir seviyeye gelmesi için çalışıyoruz.” 

İlk defa anavatanı çevreleyen üç denizde 103 deniz unsurunun katılımıyla eş zamanlı gerçekleştirilen ‘ Mavi Vatan 2019 Tatbikatı ‘ devam ediyor.Tatbikat kapsamında tatbikata katılan gemiler aynı anda 33 yurtiçi, 7 yurt dışı olmak üzere 40 limanı ziyaret edecek.

Kaynak: MSB, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here