ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı McKenzie, ABD’nin 29 Ağustos’ta Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında 10 sivilin öldüğünü kabul etti.

Frank McKenzie gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıda 7’si çocuk 10 kadar sivilin hayatını kaybettiğini belirterek, “Bu bir hataydı ve içten özürlerimi sunuyorum” dedi.

Çocuklardan en küçüğü 2 yaşındaydı.

McKenzie, saldırıda vurulan aracın ya da ölenlerin IŞİD militanları olduğu veya Kabil havaalanındaki ABD güçlerine doğrudan tehdit oluşturdukları inancında artık olmadıklarını ekledi.

Hatadan dolayı özür dileyen McKenzie, ABD’nin kurbanların ailelerine tazminat ödemeyi planladığını kaydetti.

ABD Ordusu’nun yürüttüğü soruşturmada yer alan bilgilere göre, yardım görevlisinin aracı IŞİD’in Horasan kolu (IŞİD-H) ile ilişkilendirilen bir yerleşkede görüldü ve aracın hareketlerinin de, örgütün Kabil Havalimanı’na saldırı hazırlığında olduğuna dair başka bir istihbarata uyduğu belirlendi.

Bir insansız gözetleme uçağı, bir grubun patlayıcı gibi görünen bazı malzemeleri aracın arkasına yerleştirdiğini tespit etti ancak daha sonra bunların su depoları olduğu anlaşıldı.

Orgeneral McKenzie, saldırıda ölen aile üyelerinin IŞİD-K ile bağlantısı olmasına ya da ABD güçlerine tehdit oluşturmasına da ihtimal vermediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here