DSEI 2021 savunma fuarına katılan Almanya’nın önde gelen kara araçları üretici firması Rheinmetall ve İngiliz ortağı Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), Kraliyet ordusunun yenilenmesiyle ilgili önemli projeleri sergiledi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın (MoD) Mekanize Piyade Aracı (MIV) programı sözleşmesini Kasım 2019’da iki Alman şirketi Rheinmetall ve Krauss-Maffei Wegmann arasındaki ortak girişim olan ARTEC verdi.Sözleşme kapsamında dört varyantta ( askeri birlik taşıyıcıları, komuta araçları, saha ambulansları ve uzman taşıyıcılar) 500’den fazla Boxer aracı teslim etmek için 2,3 milyar sterlinlik sözleşme imzalamıştı. Araçların ilk teslimatı 2023’ten itibaren başlanacak.

Rheinmetall ve RBSL firmaları DSEI 2021 savunma fuarında, Boxer aracına entegre edilmiş 81 mm havan silah sistemi (MWS81) sahip aracı sergiliyor. Boxer 8×8 zırhlı araç prototipi ve görev modülü Birleşik Krallık’ta geliştirildi ve inşa edildi.

81 mm havan silah sistemi entegre edilmiş Boxer 8×8 zırhlı araç prototipi

Rheinmetall ve RBSL ortak girişiminin Kraliyet Ordusu için yürüttüğü diğer projede, hizmette olan Challenger-2 ana muharebe tanklarından 148 tanesi yenilenerek Challenger 3 seviyesine çıkarılması. Tankın ilk işletim kapasitesine 2027 yılında, tam olarak faliyete geçmesi 2030 yılında ve 2040 yılına kadar da hizmette kalması planlanıyor. Yenilenmeyen Challenger-2 tankları kullanımdan kaldırılacak.

Yeni Challenger 3 tankları, 60 mil hız ile tamamen dijital hale getirilecek, yüksek hızlarda artırılmış menzile ve en gelişmiş mühimmatı kullanan yeni bir 120mm yivsiz namlu tank topuna sahip olacak. Ayrıca yeni bir otomatik hedef tespit ve izleme sistemi, yeni bir soğutma sistemi, yükseltilmiş süspansiyonu olan motor entegre edilecek.Tanka gündüz / gece görüntü sisteminin parçası olarak termal uzun menzilli kameralar takılacak.

Challenger 3 tankı

Rheinmetall Grubunun fuarda sergilediği diğer yeni ürün HX3 10×10 tekerlekli kundağı motorlu obüs; geliştirilmiş mürettebat koruması, daha fazla hareket kabiliyeti, gelişmiş sürüş konforu ve dijital arayüz mimarisi ile öne çıkıyor.Rheinmetall tekerlekli kundağı motorlu obüs son derece korumalı bir kabin ve tam otomatik, uzaktan kumandalı bir topçu kulesi ile donatılmıştır.

HX3 10×10 tekerlekli kundağı motorlu obüs. Önümüzdeki yıllarda kamyon tabanlı topçu sistemleri giderek daha belirgin bir rol oynaması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here