İngiltere merkezli Babcock firması, Endonezya devlet kuruluşu PT PAL (Persore) tersanesi ile Arrowhead 140 (AH140) fırkateyn ‘Tasarım Lisans’ anlaşması imzaladı.

Anlaşma, Londra’da düzenlenen Defence and Security Equipment International (DSEI) 2021 fuarında, Babcock CEO’su David Lockwood ile PT PAL CEO’su Kaharuddin Djenod tarafından, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace huzurunda imzalandı.

Babcock CEO’su David Lockwood (Sağda) ile PT PAL CEO’su Kaharuddin Djenod ( solda) tarafından imzalandı.

Tasarım lisansı, Endonezya’nın istediği değişiklikler ile iki Arrowhead 140 fırkateyn inşa etmesini sağlayacak.

Babcock firması Arrowhead 140 Fırkateyni’ni uluslararası pazarlara tanıtmak için Birleşik Krallık Hükümeti ile birlikte çalışıyor. Şirket kısa süre önce Polonya Hükümeti tarafından Polonya Donanması’nın Miecznik (Kılıç Balığı) fırkateyn programı için potansiyel bir tasarım çözümü teklif etmişti.

Kraliyet Donaması’nın Tip 31 fırkateyn ihalesini Babcock Team 31 konsorsiyum tasarımı ‘Arrowhead 140′ fırkateyni kazanmıştı. Babcock firmasıyla birilikte Thales, OMT, BMT, Harland, Wolff ve Ferguson Marine’in de dahil olduğu ‘Team 31’ konsorsiyumu inşa sürecini beraber götürüyor.

Danimarka Deniz Kuvvetleri’nin ‘Iver Huitfeldt‘ fırkateynlerinin gövdesi üzerine yeniden tasarlanan ‘Arrowhead 140′ fırkateynleri, test edilmiş gövde ile hayati maliyetleri en aza indirecek şekilde Fife’deki Rosyth Tersanesi’nde inşa ediliyor.

Yaklaşık 140 metre uzunluğundaki platform, “geniş kirişli” tasarımı ile inşası ve bakımı daha kolay. Tamamen açık mimariye sahip Thales TACTICOS Muharebe Yönetim Sistemi’nin en son versiyonu ‘Arrowhead 140’ fırkateynlerinde kullanılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here