Uçuş ekibinde, Shift4 Payments adlı e-ticaret şirketinin sahibi, 38 yaşındaki milyarder Jared Isaacman' 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX 60 yıllık insanlı uzay uçuş tarihinde ilk kez, içinde astronot olmayan bir roketi başarılı bir şekilde fırlatmasının ardından uzayda 3 gün kalan 4 kişi Florida açıklarına güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Milyarder iş insanı Jared Isaacman, fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor, doktor asistanı Hayley Arceneaux ve veri mühendisi Christopher Sembroski’yi taşıyan Dragon Kapsülü, Florida, Cape Canaveral kıyılarında Atlas Okyanusu’na
paraşüt ile başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

ABD’nin Florida eyaletinden Çarşamba günü uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri döndü.

Inspiration4 görevine liderlik eden Jared Isaacman kapsülün başarı ile yeryüzüne ulaşmasının ardından “SpaceX’e çok teşekkürler. Bu bizim için harika bir yolculuktu ve daha yeni başlıyoruz!” derken, SpaceX’in sahibi milyarder iş insanı Elon Mask da sosyal medya platformu twitter üzerinden paylaştığı mesajda “Tebrikler Inspiration4” ifadesini kullandı.

Shift4 Payments adlı e-ticaret şirketinin sahibi, 38 yaşındaki milyarder Jared Isaacman’in yönetimindeki uzay aracının okyanusa inişi, dört paraşüt ile gerçekleşti.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon dolar ödediğini tahmin ediyor.

Ekibin içinde bulunduğu Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak denetledi.

Altı aylık bir eğitim alan dörtlü, her gün ortalama 15 kere dünyanın etrafında döndü.

Uzmanlar düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyeleri, uyku düzenleri, bilişsel yetenekleri ve diğer hayati verileri ölçü.

Bu ölçümlerin, uzayda bulunmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olması hedefleniyor.

Kaynak: SpaceX, Ajanslar, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here