Katar Hükümetinin gelişmiş silahlı İnsan Hava Araçları (İHA) satın alma talebine ABD’nin yanıt vermemesi sebebi ile memnuniyetsizliği giderek arttığı bildirildi.

Wall Street Journal’ın Doha’daki yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesine yardım eden ve bölgedeki terörle mücadele operasyonlarına uzun süredir ortak olan Katar hükümeti, 2020’de ABD’ye dört adet silahlı MQ-9B Predator İHA satın almak için resmi talepte bulunmuştu.

Gazetenin haberindeki Katarlı Hükümet yekkilisi, “hayal kırıklığı ” yaşadıklarını talebimizde neden gecikme yaşandığını dair net bir cevabın verilmediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere diğer müttefiklerden gelen benzer talepleri onayladığını, ancak Katar’ın 600 milyon dolarlık İHA anlaşması için onayını neyin durdurmuş olabileceği konusunda yorum yapmadı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani, önümüzdeki ay Beyaz Saray’ı ziyaret edecek. Silah satışının gündemin ilk sıralarında yer alması bekleniyor.

İHA’lar onaylanırsa, Katar’a bölgede daha güçlü bir savunma yeteneği kazanmış olacak.İnsansız hava araçları terör faaliyetlerini önleme ve geniş doğal gaz tesislerinde gözetim yapma imkanına kavuşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here