Doğu Afrika ülkesi Sudan’da bir grup askerin Başbakan Hamduk ile ülkeyi yöneten koalisyon ortağı partilerin liderlerini gözaltına aldığı bildirildi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, sivil ve askerlerden oluşan Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı. Burhan ayrıca, anayasal belgenin bazı hükümleri üzerindeki çalışmaların askıya alındığını duyurdu.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, gençlerden devrimci bir parlamento oluşturulacağını ve seçimlere kadar Sudan’ı yönetecek bağımsız bir hükümetin ilan edileceğini sözlerine ekledi.

Geçici hükümetin başbakanı Abdullah Hamduk’un da ev hapsine alındığı belirtildi. Hamduk’un yakınları Reuters’e askeri birliklerin Hamduk’un basın danışmanının evine sabah saatlerinde baskın düzenlediğini ve Hamduk’u burada gözaltına aldığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nden (FFC) yöneticilerin de bulunduğu kaydedildi.

Sudan Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada, Sudan’da yönetimin sivil üyeleri ile çok sayıda bakanın tutuklanmasının arkasında “ortak askeri güçler” olduğu belirtildi. Açıklamada, “Geçici egemen konseyin sivil üyeleri ile geçiş hükümetinden bazı bakanlar ortak askeri güçler tarafından tutuklandı” ifadeleri kullanıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hamduk’un darbeyi reddettiği için tutuklanarak bilinmeyen bir yere nakledildiği bildirildi.

Darbe girişimi sonrası sokaklarda protestoların başlaması üzerine ülkede internetin kesildiği haber verildi.

Öte yandan Hamduk’un ofisi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve diğer örgütler, siviller arasında güç paylaşımını sağlayan “geçiş sözleşmesine” saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak darbeyi kınadılar. 

Mısır, Sudanlı tüm tarafları itidalli olmaya, ülkenin yüksek çıkarlarına ve ulusal uzlaşmaya öncelik vermeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamada, Mısır’ın kardeş Sudan’daki son gelişmeleri yakından takip ettiği ifade edilerek, Sudan halkı için istikrar ve güvenliği sağlamanın ve mevcut zorluklarla bu kardeş ülkenin güvenliğini garanti edecek şekilde başa çıkmanın önemi vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here