ABD Savunma Bakanlığı, R80D SkyRaider UAS İnsansız Hava Aracı (İHA) kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) keşif görevlerini otonom olarak yürütme yeteneklerini genişletmek için üretici firma ile 13,3 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. 

Teledyne Flır şirketi, SkyRaider’ın tehlikeli alanlarda KBRN görevlerini sağlayacak uçuş kontrol yazılımı entegre edecek.

Firma, İHA için prototip kimyasal ve radyolojik sensör yükleri üretecek. Aynı zamanda mevcut ABD Ordusu tarafından kullanılan dedektör ekipmanı entegre edecek. 

Teledyne FLIR Başkan yardımcısı David Cullin, “Kitle imha silahlarından kaynaklanan riskleri değerlendirmek için insansız hava ve kara varlıklarını kullanmak, giderek aranan bir yetenek. Gelecekte KBRN ile çekişmeli muharebe alanlarında daha fazla manevra kabiliyeti sağlayacağız…” İfadelerini kullandı.

Şirket, UAS için MUVE C360, MUVE B330 ve MUVE R430 olmak üzere bir KBRN sensör yükü ailesi sunuyor. 

Teledyne FLIR firması, ABD Ordusunun Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı M1135 (NBCRV) Stryker aracından SkyRaider İHA’sının C2 kullanıcı arayüzü ile çalışacak şekilde tasarlanacağıda belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here