Danimarka ve İsveç, Almanya tarafından koordine edilen Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katıldı. Bu anlaşma ile 15 Müttefik ülke sayısı 17’ye çıktı. 

Avrupa ülkeleri tarafından çok uluslu geniş bir yelpazedeki hava savunma yetenekleri edinilmesi ve entegrasyonunu kolaylaştırarak, NATO’nun Entegre Hava ve Füze Savunmasını güçlendirmeyi amaçlıyor.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoană, Almanya’nın Avrupa Hava Kalkanı Girişimi aracılığıyla hali hazırda var olan NATO’nun hava ve füze tehditlerine karşı etkili bir şekilde savunabilmesini için çok önemli bir adımın atıldığını söyledi.

ESSI kapsamında çok uluslu satın alma işlemi NATO’nun Modüler Yerde Konuşlanan Hava Savunması Yüksek Görünürlük Projesi’nin Hızlı Tedarik Yolu aracılığıyla yürütülecek. 

Almanya’nın koordinasyonunda Patriot ve Arrow 3 gibi hava savunma sistemlerinin tedarikinin öngörüldüğü proje için Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO toplantısı sırasında bir imza töreni gerçekleştirilmişti. 

Girişime Almanya’nın yanı sıra İngiltere, Hollanda, Belçika, Norveç, Macaristan, Çekya, Finlandiya, Bulgaristan, Romanya, Slovenya, Slovakya, Litvanya, Letonya ve Estonya katıldı.

Projenin, Avrupa’daki hava savunma gediklerinin kapatılmasına yardımcı olması hedefleniyor. Güvenlik uzmanları, Avrupa’da balistik füzelerin yanı sıra insansız hava araçları ve seyir füzeleri gibi silahlara karşı savunmada açıklar bulunduğunu belirtiyor.

Ortak hava savunma projesinin geri planındaRusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bu ülkeye yönelik saldırıları yatıyor. NATO, Ukrayna savaşının Avrupa’daki güvenlik tehdidini tamamen değiştirdiğini ve bu nedenle hava savunmasının artırılmasını gerektiğini ifade ediyor. Avrupa’da daha önce füze savunmasında öncelik İran’dan gelebilecek olası tehditlere yönelikti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here