ABD Başkanı Joe Biden, tanımlanamayan üç nesnenin ne olduğu hala belirsiz olsa da, “şu anda bunların Çin’in casus balon programıyla ilgili olduklarını veya başka bir ülkeden gözetleme araçları olduklarını gösteren delil yok” dedi.

Biden Perşembe günü Beyaz Saray’da yaptığı açıklamalarda, “İstihbaratın değerlendirmesi, üç objenin büyük olasılıkla eğlence, hava durumunu inceleyen özel şirketlere veya bilimsel araştırmalar yürüten kurumlara bağlı balonlar olduğu yönünde.” dedi.

 “gökyüzündeki cisimlerin sayısında ani bir artış” olduğuna dair bir kanıt olmadığını belirten Biden, “attığımız adımlar sayesinde artık radarlarımızı daha fazlasını görüyor” ifadelerini kullandı. 

Biden yönetime “bu tanımlanamayan nesnelerle nasıl başa çıkacağımıza dair planlar ve güvenlik riskleri  ile bana geri gelmeleri konusunda talimat verdiği söyledi.   

ABD’nin bir gözetleme balonunu ve üç tanımlanamayan nesneyi düşürme kararının ardından Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceklerini söyledi.

Biden, “Çin ile çatışma değil, rekabet arıyoruz. Yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz” dedi. 

Biden, son olayların “diplomatlarımız ve askerler arasında açık iletişim hatlarını sürdürmenin” önemini vurguladı. 

ABD’li yetkililer, Michigan Huron Gölü üzerinde tanımlanamayan sekizgen bir nesneyi düşürdüğünü açıklamış, sekiz gün içinde Kuzey Amerika ve Kanada üzerinde 4 ‘nesne’ düşürüldüğünü belirtmişti. 

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD’li yetkili, nesnenin yapı olarak sekizgen göründüğünü, iplerin sarktığını ancak fark edilebilir bir yük taşımadığını söyledi.

Pentagon, cismin yakın zamanda Montana üzerinde hassas askeri bölgelerin yakınında tespit edildiğini ve bunun ABD hava sahasının kapatılmasına yol açtığını söyledi.

Son olayla Sekiz gün içinde Kuzey Amerika ve Kanada üzerinde 4 ‘nesne’ düşürüldü. İlk nesne, 4 Şubat’ta Güney Carolina kıyılarında düşürülen bir balondu. Cuma günü Alaska, Deadhorse yakınlarında buzlu deniz üzerinde ikinci bir nesne düşürüldü. Üçüncü bir nesne Cumartesi günü Kanada’nın Yukon yakınlarında imha edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here