ABD Deniz Piyadeleri Komutanı David Berger, bölgede bir amfibi gemi olmadığı için yıkıcı depremin ardından Türkiye’ye büyük bir kriz müdahale birimi gönderemediklerini söyledi. 

General David Berger Defence One ile yaptığı röportajda, Yakınlarda yanıt verebilecek bir Deniz Seferi Birimimiz yoktu. Onlara teklif edemedik, eğitimli denizcilerimiz ve teçhizatımız vardı, fakat gemilerimiz yoktu” dedi. 

Depremin ardından, mağdurların enkazla başa çıkmak için su, ilaç ve ekipman gibi temel malzemelere hızla ihtiyaç duyduklarını belirten Berger,  amfibi gemide bulunan bir Deniz Sefer Birimi ( MEU) karadakilere yük olmadan bunu sağlayabileceğini söyledi.

Berger, “Deniz Sefer Birimi / Amfibi Hazır Grubu’nun Akdeniz’de olmasını ve Türkiye gibi bir NATO üyesine hızla ulaşmasını isterdik ama bunu yapamadık” dedi. .

ABD Ordusunu, 6 Şubat depremine İncirlik Hava Üssünde kurduğu koordinasyon merkezi ile  insan ve teçhizatın hava yoluyla taşınması da dahil olmak üzere Türkiye’ye başka yollardan yardımlar sağladı.

Geçen yıl Rusya’nın Ukrayna sınırına kuvvet yığması üzerine Amfibi Hazır Grubu Avrupa’ya konuşlanma emri verildi. Deniz Piyadeleri hazırlıkları tamamlayarak gitmeye hazırdı, fakat USS Kearsarge Amfibi Hazır Grubunun üç savaş gemisinin bakımda olması nedeniyle konuşlanma gerçekleşmemişti. 

Deniz Piyadeleri komutan yardımcısı General Eric Smith, Salı günü San Diego’da düzenlenen WEST 2023’te yaptığı açılış konuşmasında, Deniz Piyadeleri’nin en az 31 amfibi gemiye ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Smith, “ İnsani / afet yardım operasyonlarıda Amerikan vatandaşları tahliye edilmesi bizim için artık artan bir risk olduğunu vurgulamamız gerekiyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here