ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’yi vuran 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) yardım faaliyetlerini desteklemek ve operasyonları koordine etmek için Adana İncirlikte Komuta Kontrol Merkezi kurdu.

Merkezi koordine etmek için ABD Deniz Piyade 2.Deniz Sefer Tugay komutan yardımcısı Tuğgeneral Andrew Priddy İncirlik Hava Üssüne geldi. 

ABD Deniz Piyade 2.Deniz Sefer Tugay komutan yardımcısı Tuğgeneral Andrew Priddy İncirlik Hava Üssüne geldi.

Priddy, “ Türkiye hükümetine ve halkına yardımcı olmak ve USAID’i desteklemek için buradayız. Afet yardımlarını desteklemek için Donanma-Deniz Piyadeleri ve ABD Hava Kuvvetleri beraber çalışıyoruz.” dedi.

Şu anda ek ABD helikopteri afet yardımlarını desteklemek için bölgeye geliyor. Gelen helikopterler arasında, iki UH-60, üç HH-60, üç CH-47 ve USS George HW Bush uçak gemisi görev gücünden MH-60S ve MH-60R helikopteri yer alıyor. Bu helikopterler İncirlik’te bulunan yardımı destekleyen dört UH-60 helikopterine ek olarak kullanılacak. 

Gelen helikopterler, Afet Yardımı Müdahale Ekiplerini (DART) ve iki ABD Arama ve Kurtarma ekibinin nakliye ve lojistiğinde kullanılacak.

TF 61/2 görev gücü Deniz Piyadeleri tıbbi planlama görevinde bulunan Teğmen Michael Weaver, “USAID Afet Yardım Müdahale Ekibine hasarı değerlendirmesi ve öncelikli ihtiyaçları belirlerken, Türkiye Hükümeti ile koordinasyon sağlamak için buradayız” dedi.  

TF 61/2 Görev Gücü ABD Altıncı Filosu, operasyon bölgesinde konuşlandırılmış Deniz Piyade birliği olarak görev yapıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here