Türk Silahlı Kuvvetleri deprem bölgesinde 26 bin 211 personeliyle deprem dışında da birlik ve karargâhlarla 24 saat esasına görev yapıyor. 

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü Hatay’daki Acil Durum Koordinasyon Merkezinde açıklama yapan Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve bunlara bağlı karargâh ve birlikler tüm imkânlarıyla arama-kurtarma, ulaştırma, güvenlik, barınma ve iaşe gibi yaraların bir şekilde sarılması için seferber olmuştur.” dedi. 

Bu çerçevede 54 tabur ve 29 doğal afet arama-kurtarma timi sahada görev yaptığını belirten Akar, “Hava Yardım Köprüsü” kuruldu ve o günden beri de bu köprü büyük bir azimle kararlılıkla çalışmaktadır. Şu ana kadar 841 sorti icra edilmiştir, bu konuda 63 uçak görev yapmakta.” ifadelerini kullandı.

Akar, Ayrıca bölgedeki hava durumunu ve genel durumu görmek için de İHA’lar, SİHA’lar sürekli faaliyet göstermekte, 45 İHA ve SİHA görev yaptığını söyledi. 

Helikopterlerimiz bizim için çok önemli olduğunun vurgulayan Akar konuşmasına şöyle devam etti:   “Belirli havaalanlarına kadar gelindikten sonra personel ve malzemenin deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi olan yerlere ulaştırılabilmesi için helikopterlerimizin rolü çok büyük. Bu manada da 57 helikopterle şu ana kadar 840 sorti icra edildi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here