ABD Temsilciler Meclisi’ne İran’a ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) durdurulmasını öngören bir yasa tasarısı sunuldu.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Meclis Ortadoğu Alt Komitesi Başkanı Ted Deutch, Michael McCaul ve Joe Wilson, İran SİHA’larını durdurmaya yönelik SIDA isimli tasarıyı sundu.

Söz konusu yasa tasarısı, ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamında İran’ın konvansiyonel silah programına yönelik yaptırımlarının, İran’a veya İran’dan SİHA tedarikini, satışını veya transferini de içerdiğini açıklığa kavuşturmayı öngörüyor.

Tasarıda ayrıca İran ve müttefik gruplarının, ABD veya ortaklarına karşı saldırılarda kullanılabileceği SİHA’ları edinmesini önlemenin ABD politikası olduğuna vurgu yapılıyor.

Gregory Meeks konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünyanın en büyük terör kaynağı olan İran’ın elindeki ölümcül SİHA’lar, ABD’nin güvenliğini ve bölgesel barışı tehlikeye atıyor. İran’ın son zamanlarda ABD kuvvetleri, ticari kargo gemileri ve bölgesel ortaklarına yönelik SİHA saldırıları ve drone teknolojisinin çatışma bölgelerine ihracatı ciddi bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Michael McCaul ise, “SIDA tasarısı yalnızca mevcut ABD yaptırım yasasını Birleşmiş Milletler Konvansiyonel Silahlar Kaydı ile uyumlu hale getirmekle kalmıyor ve aynı zamanda uluslararası topluma ABD hükümetinin İran’ın insansız hava aracı programına müsamaha göstermeyeceğine dair güçlü bir sinyal gönderiyor. İran’a ait SİHA’ların yayılması, ABD ve Ortadoğu’daki müttefiklerimizi tehdit etmeye devam ediyor” diye konuştu.

Temsilci Wilson ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Orada yaşayan Amerikalılar da dahil olmak üzere Ortadoğu halkı, İran’ın SİHA saldırısı altında özgürlük, istikrar ve refah içinde yaşayamaz. İran’ın konvansiyonel silahlarına yönelik yaptırımlara SİHA’ların da dahil edildiğini açıkça belirtmek için bu eylemde meslektaşlarıma katıldığım için minnettarım.”

Ted Deutch, “SİHA’lar, başta dünyadaki terörün ana kaynağı olan İran olmak üzere kötü niyetli aktörler için hedeflerine daha düşük maliyetle ve daha büyük riskle saldırmak için uygun bir yol” diyerek, ABD’nin bu büyüyen tehdide yanıt vermek için yaptırım yasalarını titizlikle uygulamasının önemini vurguladı.

Kaynak: Şarkul Avsat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here