ABD ordusu, Japonya kıyılarında gerçekleşen V-22 Osprey kazasında sekiz askerin ölümünden sonra tüm V-22 Osprey uçak filosu uçuşlarını durdurdu. Karar, mürettebatın hatası yerine uçağın kendisinde bir sorun olduğunu ortaya koyan ön bir soruşturma sonrasında alındı.

V-22 Osprey, bir helikopter gibi kalkıp inebilen ve bir uçak gibi uçabilen bir tiltrotor uçağıdır. ABD Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri, Donanma ve Japon ordusu tarafından savaş, taşımacılık, kurtarma ve lojistik gibi çeşitli görevler için kullanılmaktadır. V-22 geliştirme ve işletme sürecinde teknik sorunlar, kazalar ve eleştirilerle karşı karşıya kalmaktadır.

Ordu, AFSOC tarafından yürütülen soruşturma sonucunda V-22 Osprey uçaklarının yerde kalma kararı aldığını belirtti. Filolarındaki operasyonel güvenlik incelemeleri tamamlandıktan ve değerlendirildikten sonra uçuş operasyonlarını yeniden başlatmak için zaman çizelgeleri belirlenecek.

V-22 Osprey, dünyanın en pahalı ve karmaşık askeri uçaklarından biridir ve birim başına yaklaşık 72 milyon dolara mal olmaktadır. Aşırı fiyatlandırılmış, yetersiz performans gösteren ve gereksiz olduğu eleştirilerine maruz kalmıştır. Uçak, mekanik arızalar, insan hataları, hava koşulları ve düşman ateşi gibi çeşitli faktörler nedeniyle birkaç kaza geçirmiştir. Ayrıca kahverengi toz, vortex halkası durumu ve motor güç kaybı gibi teknik aksaklıklar, tasarım hataları ve işletme kısıtlamalarıyla da karşı karşıya kalmıştır.

Bu zorluklara rağmen V-22 Osprey, hemen hemen her yerde kalkıp inebilen ve bir helikopter gibi kalkabilen tek Amerikan askeri uçağıdır. Rotorları ileriye doğru eğildiğinde bir uçak gibi hızlı ve uzak menzillere uçabilmektedir. Neredeyse tüm askeri hizmetlerde Osprey’ler kullanılmaktadır. Deniz Piyadeleri, uçak gemilerine yük ve personel taşıyabilen Osprey’ler, Hava Kuvvetleri Özel Operasyonları, düşman hatları üzerinde düşürülen mürettebatları kurtarmak gibi görevlerde kullanılmaktadır. 

ABD ordusunda yaklaşık 400 Osprey bulunmaktadır. Son 23 yılda yaşanan 10 kazada 57 kişi hayatını kaybetti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here