ABD Ordusu Koronavirüs (COVID-19) mücadelesine destek kapsamında Ulusal Muhafız birlikleri, Ordu Mühendisler Birliği ve hastane gemilerini devreye sokuyor. Bu yardımların dışında ABD ordusunun bir çok imkan ve yeteneğinin daha olduğu belirtildi.

Ordunun kısa ve uzun vadede yapabileceği çok şey var. Özellikle Tıbbi araştırma ve geliştirme imkanlarının kullanılması. Biyolojik savaş ve savunma ordunun temel görevleri içinde bulunuyor. ABD Ordusunda bu konuda çalışan bir çok gelişmiş laboratuvar bulunuyor. Geniş biyolojik araştırmaları entegre etme ve sentezleme konusunda muazzam bir kapasiteye sahiptir.

Savunma Bakanı Dr. Mark T. Esper, ABD Ordusu Enfeksiyon Hastalıkları Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nü (USAMRID) ziyaret ediyor.
……………………………………………………………

Ordu, salgın hastalıklar ortamlarında çalışanları koruyan ekipman tedariğinde kritik öneme sahip olabilir. Örneğin Maryland’daki Fort Detrick’de tehlikeli biyolojik ortamda çalışma ekipmanın araştırılması ve operasyonel konuşlandırılması için Enfeksiyon Hastalıkları Tıbbi Araştırma Enstitüsü (USAMRID) bulunuyor.

Savunma Bakanlığı’nın savunma sanayi ile çalıştığı yaklaşık 300 bin işletme bulunuyor. Bu işletmeler araştırma, üretim, teslimat yetenekleri, aşı üretiminden yüz maskesi üretimine kadar bir çok yeteneği kullanılabilir. Örneğin Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bu çaba ile ilgili birçok alanda ileri araştırmalara sahiptir. ABD Başkanı Donald Trump, ABD sanayi sektöründe üretimi arttırmaya ve koronavirüsle (Kovid-19) mücadele etmek için gereken tıbbi malzemelerin sağlanmasına olanak sağlayan ‘savunma üretim yasasının’ yürürlüğe sokmasıyla bu tür üretimlerin hayata geçirilmesini kolaylaştırdı.

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-130 Nakliye uçağı Almanya’nın Ramstein Hava Üssü’nden İtalya’nın Aviano Hava Üssü’ne tıbbi ekipman götürmesi için yükleme yapılıyor.
Kaynak: DvidShub
……………………………………………

Ordunun sahip olduğu diğer yetenekler ise lojistik ve kritik altyapılara sahip olmasıdır. ABD Hava Kuvvetleri’nin imkanları yurtdışından ABD’ye tıbbi malzeme taşıma misyonlarında, Ulusal Muhafızlar ve tıbbi malzemelerin ülke çapında taşınmasında kullanılıyor. Katrina kasırgasında olduğu gibi Donanmaya bağlı uçak gemileri, büyük güverteli Amfibi gemileri tıbbi malzeme taşımasında kullanılabilir. Ordu yurt dışında bulunan ABD vatandaşlarını yurda getirilmesinde yardımcı olabilir. Ülke çapında yüzlerce üssünde muhafaza ve izolasyon tesisleri kurabilir. Sanitasyon, elektrik üretimi, su arıtma ve bilgi teknolojisindeki askeri yetenekler kullanılabilir.

Salgınla mücadelede ordunun diğer bir görevide sivillere destek vermektir. New York eyaletinde (valinin izni ile) Ulusal Muhafızlar halka sürekli test yapıyor. Nüfusun mobil olmayan kısımlarına yiyecek ve su sağlıyor.Hastane kapasitelerinin yetmemesi durumunda Mobil Hastaneler kuruyor.

New York Eyaleti New Rochelle,de Ulusal Muhafız personelleri Koronavirüs mücadele kapsamında sürücülerden Koronavirüs testi için örnek alıyor. 14 Mart 2020
Kaynak:DvidShub
……………………………………………………

Yasalar ABD ordusuna yasakların uygulanması ve sivillerin kontrolünde aktif görevli personele yardım etme izni vermiyor. Fakat Ulusal Muhafızlar (eyalet valilerinin yönetimi altındayken) bunu yapabilir. Sokağa çıkma yasağı, karantina ve tedarik zincirlerinin güvenliğini sağlamak için Ulusal Muhafızlar kullanılabilir.

ABD ordusunun, Amerikan toplumunun temel esaslarından biri olan 1878 tarihli Posse Comitatus Yasası ordu mensuplarını ülke içinde polis güçleri gibi hareket etmekten men ediyor.Muvazzaf birliklerin yasa ya da anayasada açıkça belirtilen yetkilendirmeler de dahil olmak üzere belli başlı istisnai durumlarda polis birimlerine yardım etmesine izin veriliyor.

Koronavirüs salgını Latin Amerika ve Karayipler’de paniğe neden olursa ABD’nin güney sınırlarında mülteci akınına sebep olabilir. Bu durumda ABD sınırlarının daha güçlü kontrolünü sağlamak için Orduya ihtiyaç olabilir.

ABD Ordusu çok çeşitli operasyonel senaryoları izleme konusunda uzmanlık kazanmıştır.Bilgiyi işleme ve analiz etme yeteneği Pandemik ile başa çıkmada son derece önemlidir.Bu konuda ordu ciddi bir yardımı olabilir.

Ayrıca istihbarat birimleri halkı sakinleştirme ve yurt dışı kaynaklı yanlış enformasyonu etkisiz hale getirmek için stratejik iletişim kampanyaları oluşturmada etkili kullanılabilir.(örneğin, virüsün ABD Ordusu’ndan kaynaklandığı Çin yorumları gibi)

New York’da görev yapan Ulusal Muhafızlara bağlı Stratton Ulusal Hava Muhafız Üssü’nde bulunan 109. Hava Birliğine bağlı havacı askerler, eyaletin Mohawk Vadisi bölgesinde bulunan 4.Ortak Görev Gücünün operasyonlarını koordine ediyor.
Kaynak: DvidShub
………………………………………………………………………………………………………..

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) devletin en büyük entegre olmuş bir parçasıdır. Pentagon, ( DHSİç güvenlik Bakanlığı, FEMAFederal Acil Durum Yönetim Ajansı, DojAdalet Bakanlığı, Border PatrolABD Gümrük ve Sınır Koruması, INSGöçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi, DEAuyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele birimi, DoSDışişleri Bakanlığı CIAMerkezi İstihbarat Ajansı ) hükümetin diğer bölümleriyle çalışma konusunda derin deneyime sahiptir.Pentagon büyüklüğü ve deneyimi göz önüne alındığında, Hükümetin aradığı “bütün devlet” yaklaşımını entegrasyon, ekip oluşturma ve yapılandırma arayışında en mantıklı yer olarak gösteriliyor.

Kaynak: TIME, New York Times, Ajanslar, Pentagon,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here