Milli Savunma Bakanlığı’nın bünyesinde Covid-19 Virüsü salgını ile mücadelenin izlenip yönetildiği Covid-19 ile Mücadele Merkezi’nin (COMMER) kurulduğu açıklandı.

TSK’da alınan tedbirlerin uygulanma seviyelerinin takip edildiği, olası vakalara karşı alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalar ile muhtemel hal tarzlarının geliştirildiği ve tüm bu süreçlerin yönetildiği bir merkez olacak.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı sağlık personelinin de görev aldığı merkezde incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet ve Ordu Komutanları ile telekonferans yöntemi ile görüşerek hem alınan tedbirlerin uygulanmasındaki son duruma hem de diğer faaliyetlere ilişkin bilgi alarak, talimatlar verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet ve Ordu Komutanları ile telekonferans yöntemi ile görüştü.
Kaynak:MSB
……………………………………………………

Covid-19 Virüsü salgını ile mücadele ederken diğer taraftan da terörle mücadelenin hız kesmeden devam ettiğini belirten Akar, “Irak’ın kuzeyindeki Pençe Harekât bölgesinin yanı sıra, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekât bölgeleri ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgeleri’ndeki faaliyetlerimiz artan tempoda aralıksız devam ediyor. ” dedi.

Akar, Operasyon bölgesine giriş ve çıkışların kontrolünü tamamen Ordu Komutanının yetkisine bıraktıklarını söyledi. Akar, “Dışarıdan virüsün oradaki Mehmetçiğe bulaşmasını bu şekilde önlemeye çalışıyoruz. Bu konudaki tedbirlerimiz aralıksız devam ediyor. Orada şu ana kadar hiçbir şekilde pozitif bir vakamız yok. “ ifadelerini kullandı.

Bir taraftan Mehmetçiğin sağlığını korurken diğer taraftan da Covid-19 Virüsü ile yurt genelindeki mücadeleye de katkı sağladıklarını belirten Akar, “İlgili birimlerimize her türlü maskenin imalatı için gerekli talimatları verdik. Şu anda maske imalatı büyük bir hızla devam ediyor.Fabrikalarımızda antibakteriyel sıvı üretimi de başlamış durumdadır. ” dedi.

Bununla birlikte aynı zamanda fabrikalarımızdaki mevcut teknik ve teknolojik imkânları kullanarak ‘solunum cihazları’ yapılması için de gerekli talimatı verdiğini aktardır.

Çin ve Japonya’da Covid-19 Virüsü ile mücadelede kullanılan bazı ilaçların olduğunu anımsatan Akar, “Bu ilaçlarla ilgili bizim kimyagerlerimiz, doktorlarımız güzel bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda bu ilaçların muadilini yapabileceklerini ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

COMMER’İN GÖREVLERİ

Bakanlık bünyesinde oluşturulan COMMER’de Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı personel de görev alıyor. Merkezdeki faaliyetlerle, Millî Savunma Bakanlığı ile bağlı birlik, karargâh ve kurumlarında salgına karşı gerekli korumanın oluşturulması amaçlanıyor. Türkiye ve dünyadaki tüm gelişmelerin yakından takip edildiği merkezde takip ve izlemenin yanı sıra, planlama, yönetim ve yönlendirme fonksiyonları da yerine getiriliyor.

Merkezde, TSK’da alınan tedbirlerin uygulanma seviyeleri takip ediliyor, olası vakalara karşı alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalar ile muhtemel hal tarzları geliştiriliyor. 24 saat esasıyla görev yapılan Merkezden, Kuvvet Komutanlıklarının Harekât Merkezleri ile telekonferans yöntemi ile görüşülerek çalışmalar ve gelişmeler düzenli olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: MSB,

Millî Savunma Bakanlığında COVID-19 ile Mücadele Merkezi (COMMER) Oluşturuldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here