Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen ilk T-70 Genel Maksat Helikopterin yer testleri başarıyla devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda, “Yürüttüğümüz ‘Genel Maksat Helikopteri Programı’ kapsamında üretilen T-70 Helikopterinin yer testleri başarıyla devam ediyor. TUSAŞ ana yükleniciliği ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık, Sikorsky alt yükleniciliğinde toplam 109 adet T-70 Helikopteri üretilecek.” ifadeleri kullanıldı.

İlk T-70 Genel Maksat Helikopteri 27 Kasım 2019’da düzenlenen törenle üretim hangarından çıkarıldı.

Sikorsky Aircraft firmasının S-70i modelinden geliştirilen ve T-70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri, Sikorsky, ASELSAN, TEI ve Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde üretilecek.

T-70 Genel Maksat Helikopteri önümüzdeki 10 yıl süresince 6 farklı kullanıcıya hitap edecek şekilde Türkiye lisansı altında üretilecek.

T-70 helikopteri 2021 yılından itibaren seri üretime geçecek. Toplam 109 helikopter üretilmesi hedeflenmektedir.Helikopterin kullanıcıları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olacak.

Kara Şahin ismiyle anılan bu helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1988 yılından bu yana kullanılmaktadır.Yaklaşık 10 milyon emniyetli uçuş saatine sahip olan bu helikopterler, ülkemizde 140 adeti TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterinde bulunmaktadır.

T-70 Helikopterinin kendi ihtiyaçlarımıza ek olarak yapılan sözleşme kapsamında 109 adet de diğer müşterilere satılması ve böylelikle 1.5 milyar dolarlık ihracat yapılması taahhüt edilmiştir.

Kaynak: TUSAŞ, SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here