ABD Avrupa Komutanlığı, 14 Mart’ta Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait MQ-9 İnsansız Hava Aracına Rus Su-27 uçağı tarafından yakıt dökme görüntülerini yayımladı. 

Yeni yayımlanan video MQ-9’un burnunun altındaki MTS-B sensör topundan alınmış ve uzunluğu 43 saniye sürmektedir. Sağ arkadan yaklaşan Su-27 yakıt dökmeye başlıyor. Bu agresif manevralardan birinde muhtemelen MQ-9’a çarpış olabileceği değerlendiriliyor. Videoda  MQ-9’un dört pervanesinden biri açıkça hasar görmüş görünüyor. 

Görüntüler Su-27’lerden birinin drone’un pervanesine çarptığını doğruluyor gibi görünüyor, ancak bu eylemin kasıtlı mı yoksa yanlış bir değerlendirme sonucu mu gerçekleştiği belirsizliğini koruyor.

Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanlığı MQ-9’un son hareketlerini gösteren bir harita yayınladı. Haritaya göre MQ-9 Kırım’dan yaklaşık 40-50 deniz mili mesafede Su-27’ler tarafından önü kesiliyor. Daha sonra karadan 50-60 deniz mili mesafede kaza meydana geliyor. Yerel saat 7:20-7:30 arasında karadan yaklaşık 75-85 deniz mili mesafede Karadeniz’e düşüyor. 

Karadeniz üzerinde İstihbarat Gözetleme ve Keşif görevi yapan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 İnsansız Hava Aracına Rus Su-27 savaş uçağı kazayla çarpmıştı. Kazadan etkilenen MQ-9 İHA, ABD kuvvetleri tarafından Karedeniz’de düşürüldü.   

Çarpışmadan önce birkaç kez Su-27 savaş uçakları çevreye zararlı, profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt döktü ve tehlikeli bir şekilde önünden uçtu.

Çarpışmanın hemen ardından video kaydı birkaç saniye kesildi.Su-27’nin hangi hasarı aldığı belirsiz olsa da üssüne geri döndüğünü belirten yetkililer, “Rus uçağının hangi üsten geldiğini veya geri döndüğünü bilmediklerini eğer çarpışma bir kaç santim önde olsaydı Rus jeti ciddi şekilde hasar görmüş ve muhtemelen düşmüş olacaktı..” dedi. 

Doğrulanmamış açık kaynak istihbaratına göre, Rus Su-27’nin hasarlı bir şekilde Kırım’daki bir üsse indiğini söylüyor. Söz konusu üs Kırım’da bulunan Belbek Hava Üssü 38. Havacılık Alayı’na bağlı Su-27SM Flanker uçakları konuşlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here