Slovakya, Polonya’ya katılarak Sovyet dönemi MiG-29 Fulcrum savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderme kararı aldı. 

Slovakya ve Polonya, Rusya’nın Ukrayna istilasını başlatmasından bu yana taktik uçakları Kiev’e teslim edilmesine karar veren ilk ülkeler oldular.

Slovakya geçen yaz MiG-29’ları envanterden çıkarmıştı. Bu uçakların Ukrayna’ya transfer edilmesi gündeme gelmişti, ancak ABD baskısı nedeniyle gerçekleşmemişti. 

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, “Bugün hükümet, bir uluslararası anlaşmayı (MiG-29’ların bağışıyla ilgili) kararlaştırdı ve oybirliğiyle onayladı,” dedi.

Heger, “savaş uçakları devredilme süreci, Polonya, Ukrayna ve tabii ki diğer müttefiklerle yakından koordine ediliyor” diye ekledi.

Heger, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Slovakya hükümeti 13 MiG-29’u Ukrayna’ya transferini onayladığını”  doğruladı. 

Üçüncü NATO üyesi Bulgaristan’ın da Ukrayna’ya gönderilebilecek Sovyet dönemi uçakları stokları var, ancak şimdiye kadar koalisyona katıldığına dair bir bilgi yok. 

Slovakya’da tek kişilik orta düzeyde yükseltilmiş MiG-29AS ve çift kişilik MiG-29UBS bulunuyor. Slovakya uçakları teslim tarihi hakkında bilgi vermedi. Ancak doğrulanmamış haberlere göre uçakların önümüzdeki birkaç hafta içinde Ukrayna’ya ulaşması ön görülüyor.

Slovakya yerel haber ajansı TASR, savaş uçaklarının yanı sıra Sovyet yapımı 2K12 KUB hava savunma sistemlerinin unsurlarını da Ukrayna’ya tedarik edileceğini bildirdi. Bağışlanan malzemelerin karşılığında ülkenin AB’nin Avrupa Barış Tesisi’nden yaklaşık 200 milyon avro (213 milyon dolar) ve ABD’den 700 milyon dolar değerinde silah ve askeri teçhizat almayı umduğunu belirtti.

Çekoslovakya’nın 1992 Aralık ayında iki egemen devlete bölündüğünde eski Çekoslovak Hava Kuvvetleri’nde 10 tane, 1990’larda Rusya’dan iki parti halinde 14 MiG-29 alındı. En az üçü kazalarda kaybedildi, diğerleri müzelere konuldu.

Slovakya, Fulcrum’ları 2005-2008 yılları arasında Rus Aircraft Corporation MiG ve Rockwell Collins ve BAE Systems’in katılımıyla benzersiz bir modernizasyon programından geçirdi. Uçaklara AN/APX-113 dost/düşman tanıma sistemi (IFF), AN/ARC-210 radyo, AN/ARN-147 VHF yön bulma/araç yaklaşma sistemi (VOR/ILS) ve AN/ARN-153 taktik hava seyrüsefer (TACAN) sistemi entegre edildi. Kokpitte Rus MFI-54 ekranı ve PUS-29 veri giriş paneli bulunuyor. Ayrıca modernize edilen 12 uçakta ‘dijital’ bir kamuflaj şeması bulunuyor. 

Slovakya 2018 yılında ABD’den sipariş ettiği 14 yeni F-16 Block 70 savaş uçağı ile MiG-29’ları değiştirecek. Uçaklar APG-83 aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radarı ve modernize edilmiş bir kokpit gibi özellikler içerecek ve 2024 yılında teslim alınması planlanıyor. 

Polonya Cumhurbaşkanı, Eylül 2022’de Güney Kore’den sipariş verilen 48 adet FA-50 hafif saldırı uçağının Sovyet yapımı savaş uçaklarını değiştireceğini söylemişti. İlk 12 FA-50’nin bu yıl tedarik edilmesi planlanırken, geri kalan 36 uçak 2025-2028 yılları arasında teslim edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here