TUSAŞ tarafından geliştirilen İnsansız savaş uçağı ANKA-3’ün ilk görüntüsü bugün yayımlandı. 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye Yüzyılı’nda milletimize olan sözümüzü tuttuk. MMU ve HÜRJET taksi yaptı, ATAK 2 yakında motor çalıştıracak, ANKA 3 de ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Binlerce çalışma arkadaşımız ve iş ortaklarımızla ortaya çıkardığımız ürünlerimizi Çanakkale şehitlerimize armağan ediyoruz.”  ifadelerini kullandı. 

Tasarım aşamları devam eden ANKA-3’ün bu yıl içersinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. İnsanlı platformlar ile beraber çalışıldığında ANKA-3 bir kuvvet çapanı haline gelecek. Özellikle hava koluna yeni taktikleri kullanma imkanı sağlarken, zorlu görevlerde insanlı platformaların risk almasını azaltacak. Ayrıca İnsansız Savaş Uçağı keşif, gözlem, istihbaratın yanı sıra elektronik harp görevlerin kullanılabilecek.

Paylaşımda ilk kez gerçek boyutta ANKA-3 görüntüsü yayımlandı. Fotoğrafta muhtemelen ŞİMŞEK hedef uçaktan dönüştürülen füzeler görünüyor. Hedef uçak olarak kullanılan “ŞİMŞEK”, GPS güdümlü otonom uçarak, uzun mesafeleri vurabilen füze haline getirilmişti. 

Hedef uçak ŞİMŞEK, TUSAŞ tarafından üretilen ANKA İnsansız Hava Aracı’na (iHA) entegrasyonu gerçekleştirilmişti. ANKA iki adet ŞİMŞEK uçağı ile görev yapabilme kabiliyeti kazandı.

Haziran 2022’de gerçekleşen testlerde ANKA İHA’ya entegre edilen ve Hedef uçak olarak kullanılan “ŞİMŞEK” istenilen bölgeye bir çok kez başarıyla bırakılmıştı. 

Geçtiğimiz aylarda katıldığı bir televizyon programında, “İnsansız savaş uçağı ANKA-3 hakkındada bilgi veren Kotil, “ANKA-3’ün küçük bir modelini yaptık uçurduk. Şimdi büyüğünü yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak “ şeklinde konuşmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here