HÜRJET yer taksi testlerine başladı 

0
1038

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET ilk yer taksi testi başarıyla tamamladı. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Dün Bismillah dedik bugün Maşallah! MMU’dan sonra HÜRJET de piste çıktı. Yerli ve milli jet uçağımız koşmaya başladı gökyüzüne kavuşmak için gün sayıyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu gurur hepimizin.” ifadelerini kullandı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil paylaşımında, “İnanç, emek, başarı… Bu sevinci bizlere yaşattıkları için tüm çalışma arkadaşlarıma bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Toplamda 8 bine yakın parçadan oluşan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinin tüm elektronik alanlarının yönetiminin gerçekleştirileceği ön gövde için 350 parça bir araya getirildi. HÜRJET’in ön gövdesi üretim hattından son montaj hattına 23 Haziran 2022’de girdi.

HÜRJET’in birebir yakıt tankları ve yakıt sistemi ile yapılacak testlerde; uçaktaki yakıt transfer, dolum/boşaltım, motor besleme ve havalandırma sistemleri ve sızdırmazlık süreçleri değerlendirilecek olan test tesisi 22 Ekim 2022’de kuruldu. 

Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET 23 Aralık 2022’de hangardan çıktı. Sosyal medya hesaplarından yayımlanan görüntüde HÜRJET uçağının tekerlekleri üzerinde taşındığı ilk kez yayımlandı. 

HÜRJET projesinde önemli bir kilometre taşı 2 Şubat 2023’te geçildi. HÜRJET ilk kez motor çalıştırdı. Uçakta ABD General Electric (GE) Firmasına sipariş edilen 17.000lb itki kapasiteli F404-GE-102 Turbofan Motorları kullanıldı.

Harbe Hazırlık Geçiş Eğitimi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı gibi roller icra edebilecek olan HÜRJET, 1,4 mach hız ile +8-3g limitlerine sahip. HÜRJET 45.000ft irtifaya kadar görev yapabilecek ve 3 tona yakın faydalı yükü gövdesinde taşıyabilecek. Gelişmiş insan makine arayüzü, dijital kontrollü uçuş sistemi, dahili taktik eğitimi ve sanal eğitim sistemleri ile HÜRJET, yeni nesil hava aracı uçuş deneyimi sunacak.

 Sanayii İcra Komitesi (SSİK) 12 Ocak 2022 tarihindeki toplantıda HÜRJET Jet Eğitim Uçağı’nın seri üretim kararını almıştı. İlk aşamada Hava Kuvvetlerine 16 Hürjet teslim edilecek. Malezya’daki 18 uçaklık hafif taarruz uçağı ihalesine de Hürjet ile teklif verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here