Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET motor çalıştırdı. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan

’ın güçlü liderliğinde, Türk savunma sanayii olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. HÜRJET motorunu çalıştırdı!Artık sıra uçuşta… “ ifadelerini kullandı.

HÜRJET projesinde önemli bir kilometre taşı geçildi. TUSAŞ, 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan HÜRJET’in tüm parçaları son montaj hattında birleştirilerek yer testlerine başlanacağını açıklamıştı.

Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET 23 Aralık 2022’de tekerlekleri üzerinde taşındığı görüntüleri sosyal medya hesaplarında yayımlanmıştı.  

Eğitim uçağı HÜRJET’de ABD General Electric (GE) Firmasına sipariş edilen 17.000lb itki kapasiteli F404-GE-102 Turbofan Motorları kullanılıyor.

Proje kapsamında ilk aşamada üretilecek 2 prototipe yönelik çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Prototiplerden biri dayanım, diğeri uçuş testlerinde kullanılacak. Dayanım testinde kullanılacak prototip hangardan çıktı ve tam boy statik testlerine tabi tutulacak. Uçuş yapacak prototiple ise yakın zamanda yer testlerine başlayacak.

Toplamda 8 bine yakın parçadan oluşacak HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinin tüm elektronik alanlarının yönetiminin gerçekleştirileceği ön gövde için 350 parça bir araya getirildi. Alüminyum ve kompozit parçalardan oluşan ön gövde üzerinde uçağın görev bilgisayarı, hareketli yüzeylerin kontrol edileceği alanlar, aviyonik sistemler ile uçağa yön verecek elektronik bileşenler yer alıyor.

Harbe Hazırlık Geçiş Eğitimi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı gibi roller icra edebilecek olan HÜRJET, 1,4 mach hız ile +8-3g limitlerine sahip. HÜRJET 45.000ft irtifaya kadar görev yapabilecek ve 3 tona yakın faydalı yükü gövdesinde taşıyabilecek. Gelişmiş insan makine arayüzü, dijital kontrollü uçuş sistemi, dahili taktik eğitimi ve sanal eğitim sistemleri ile HÜRJET, yeni nesil hava aracı uçuş deneyimi sunacak.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) 12 Ocak 2022 tarihindeki toplantıda HÜRJET Jet Eğitim Uçağı’nın seri üretim kararını almıştı. İlk aşamada Hava Kuvvetlerine 16 Hürjet teslim edilecek. Malezya’daki 18 uçaklık hafif taarruz uçağı ihalesine de Hürjet ile teklif verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here