BMC Power tarafından tasarlanan Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Motoru (TTZA) olarak bilinen proje TUNA ismi verildiği açıklandı. Proje kapsamında ilk 20 motor sevkiyata hazır hale getirildi. 

Tuna motorunun ilk sevkiyatı için BMC Power’ın Arifiye tesislerinde gerçekleştirilen törene Savunma Sanayii Başkanlığı yöneticileri, projede görev alan alt yüklenicilerin temsilcileri ve BMC Power çalışanları katıldı.

Şirket olarak 400’den 1500 beygire kadar güç grubu projeleri yürüttüklerini ifade eden BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, Tuna motoru için 2018 yılı kasım ayında geliştirme çalışmalarına başlandığını, Erzurum ve Antalya gibi farklı iklim ve coğrafi koşullarda yol testleri yapıldığını söyledi. 

TTZA (TUNA) motoru, 6.500 saat üzerinde test merkezi ve 140 bin km araç üstünde test edildi ve NATO dayanım testlerini tamamladı. Bu proje için yaklaşık 52 ay boyunca toplam 300 bin saat mühendislik çalışması yapıldı. 

Proje kapsamında ilk 20 motorun sevkiyata hazır hale getirildiği bilgisini veren Kaval, “6 yıllık genç şirketimizin ilk seri üretim motorları Vuran araçlarına entegre edilmek üzere yola çıkacak. Araçlar daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. Böylece ilk kez yerli motorlu bir taktik tekerlerli araç Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiş olacak.” ifadelerini kullandı. 

Bu motorlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı için üretilen VURAN 4X4 araçlarına takılacak. TUNA 400 Beygirlik donatılmış VURAN 4×4 Aracının teslimatı önümüzdeki ay içerisine yapılacak. Yıl sonuna kadar KIRPI-2 Araçlarına da TUNA motorları takılacak.

İleriki dönemde bu motor güçlendireceği platformlardan başlayarak Batu, Utku ve Azra gibi motor projeleriyle, Altay tankı başta olmak üzere, yerli ve milli platformların güçlendirileceğini belirttildi. 

Törenin ardından BMC Tuğra kamyonlarına yüklenen yerli motorlar BMC Vuran çok amaçlı zırhlı araçlara entegre edilmek üzere firmanın İzmir’deki fabrikasına sevk edildi. Motorlardan ilk aşamada 90 adet teslim edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here