ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) son birkaç gündür ülke üzerinde yüksekten uçan ve önemli askeri sahaları gözetliyor gibi görünen şüpheli bir “Çin gözetleme balonunu” izlediklerini açıkladı.

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD hükümeti bir kaç gündür balonu ABD’nin kuzeyinde izlediğini söyledi . Balonun “ticari hava trafiğinin çok üzerinde bir irtifada seyahat ettiği ve yerde askeri veya fiziksel tehdit oluşturmadığını” sözlerine ekledi. 

 Üst düzey askeri yetkili, Başkan Joe Biden’ın talebi üzerine Savunma Bakanı Lloyd Austin ve üst düzey askeri yetkililerin balonu düşürmeyi düşündüklerini, ancak enkazının yerdeki çok sayıda insanı tehlikeye atacağı için vazgeçtiklerini söyledi.

Pentagon yetkilisi, balonun hassas hava üslerinin ve yer altı sığınaklarında nükleer füzelerin olduğu ABD’nin kuzeybatısında uçtuğunu kaydetti. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, “Açıkçası, balon gözetleme amaçlı ve uçuş güzergahı bir dizi hassas bölgeye taşıyor” dedi.

Konuyla ilgili Çin’in Washington Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı duyuruldu. 

ABD ulusal güvenlik yetkilileri, Çin’in casusluk çabaları hakkında sürekli olarak uyarıda bulunduklarını ve balon olayının Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in önümüzdeki günlerde Pekin’e gitmesinin beklendiği hassas bir anda geldiğini dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, “Çin sorumlu bir ülke. Uluslararası hukuka uygun hareket ederiz. Başka ülkelerin hava sahasını ihlal etmek gibi bir niyetimiz yok. İlgili tarafların konuyu soğukkanlılıkla ele almalarını umuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here