Kars’ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı ‘Kış Tatbikatı 2023’ seçkin gözlemci günü faaliyetleri tamamlandı. Tatbikata 189’u yabancı toplam 2.113 personel, 43 değişik cinsteki 651 adet araç ile 23 değişik cins ve çapta 865 adet silah kullanılmaktadır.

Tatbikatın Planlama ve Hazırlık Safhası 21 Eylül – 17 Ocak 2023 tarihlerinde, İcra Safhası 18 Ocak – 3 Şubat 2023 tarihlerinde, üçüncü ve son safhası ise 4-23 Şubat 2023 tarihleri arasında icra edilecek.

Tatbikata, Azerbaycan, Bosna Hersek Gürcistan, İtalya, Kazakistan, Kosova ve Özbekistan olmak üzere 7 ülke Birlik ve Karargah ile, Almanya, Bahreyn, Etiyopya, İngiltere, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Malezya ve Moğolistan ise Seçkin Gözlemci ile katılım gerçekleştirmekte.

Tatbikat kapsamında kış şartlarında isabet oranı ölçmek için SİPAHİ Taktik Füze Silah Sistemi’nden Lazer Güdümlü CİRİT Füzesi (CİRİT) ve KARGU Dolanan Mühimmat (Kamikaze İHA) atışları da icra ediliyor.

TSK envanterinde kullanılan İHA sistemleri, STM ürünü TOGAN Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA ve ASELSAN SERÇE Çok Rotorlu İHA Sistemlerinin kış şartlarında ilk denemeleri gerçekleştirilecek.

Ayrıca İnsansız Kara Araçları Mini İKA AKROB ve KOMODO ile görev harekâtında konteyner içi arama, PROTON ELIC Dedektör ile tünel tespit denemeleri yapılacak. 

ASELSAN ürünü 81mm ve 120mm Elektronik Havan Tespit Sistemi ve HERİKKS-VI Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi ile kış şartlarında ilk atış denemesi gerçekleşecek. 

Bu yılki tatbikatta Yeni Tip Kış Kıyafeti ve Hücum Yeleği’nin ilk kez kış şartlarında denenecek.

Seçkin Gözlemci Gününe Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze’nin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı.

Kaynak: MSB, Ajanslar, DefenceTurkey, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here