General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) tarafından geliştirilen ‘Eaglet’ havadan fırlatılan insansız hava aracı (İHA) ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 

‘Eaglet’ konsepti ağa bağlı sürüler halinde çalışabilceğini belirten firma, birden fazla Eaglet İHA’sı insanlı-insansız platformları yeteneklerini artırabileceği ve genişletebileceğini umduklarını belirtti.

GA-ASI basın açıklamasında, Eaglet’in ilk uçuşunu 8 Aralık 2022’de Utah’daki Dugway Proving Grounds’ta düzenlenen bir gösterinin parçası olarak, ABD ordusuna ait bir MQ-1C Gray Eagle Extended Range’den fırlatıldı. 

GA-ASI Başkanı David R. Alexander, “ Eaglet bir Gray Eagle, döner kanatlı uçak veya kara araçlarından fırlatılabilecek. Düşük maliyetli, hayatta kalabilen bir İHA olması amaçlanıyor. İnsanlı uçaklar için beka kabiliyeti sağlarken, sensörleri daha geniş erişimi ve artan ölümcüllüğü mümkün kılıyor.” dedi. 

Florida Tampa’da 2022’de düzenlenen Özel Harekat Kuvvetleri Endüstri Konferansında GA-ASI firması Eaglet insansız hava aracını tanıtmıştı. Firma yetkililer İHA’nın 200 pound’dan (90 Kg) hafif olduğu ve açılır kanatları açılmış haldeyken 10,5 fit (3 metre) açıklığa sahip olduğunu belirtti. İHA maksimum 115 knot hava hızında uçabilir, yaklaşık 435 mil ( yaklaşık 20 ila 30 pound yük ile yaklaşık sekiz saat) menzile sahiptir ve maksimum hizmet tavanı yaklaşık 15.000 fittir.

Ayrıca Eaglet kendi beka kabiliyetini artıracak ve belirli koşullar altında düşmanın tespit etmesine izin vermeyen düşük gözlemlenebilir özelliklere sahiptir. 

GA-ASI firması Eaglet projesiyle, ABD Ordusunun Havadan Fırlatma Etkisi (ALE) programı için iyi bir seçenek sunuyor gibi görünüyor.

ALE programı ABD Ordusu tarafından 2020’de başlatıldı. Program insanlı veya insansız platformlardan fırlatılabilen bir sistem ailesi (FoS) geliştirmeyi ve sahaya sürmeyi hedefliyor. ALE insansız hava araçları istihbarat, gözetleme ve keşiften (ISR) elektronik harp ve saldırı düzenlemeye kadar çeşitli görevleri gerçekleştirmek için ağ bağlantılı sürüler halinde çalışabilmeleri hedeflenmektedir.İHA’ların bazıları izci, bazıları sinyal bozucu ve bazıları da mühimmat olarak görev yapacak.

 ALE sistem ailesi (FoS) İnsanlı platformların düşman sensörleri ve silah sistemlerinin menzilinin dışında kalmalarına sağlarken, birden fazla tehdide karşı kinetik ve kinetik olmayan, ölümcül ve ölümcül olmayan görevlerde aktif etki sağlayacak.. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here