Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) ikinci Taigei sınıfı denizaltıyı Kawasaki Heavy Industries (KHI) tersanesinde törenle teslim aldı. İkinci denizaltı ‘Hakugei’(SS-514) sınıfının ilk operasyonel konuşlandırılmasını gerçekleştirecek.

İkinci Taigei sınıfı denizaltı olan Hakugei (SS-514) “Beyaz Balina” anlamına gelen “はくげい” adıyla adlandırılmıştır. Denizaltı Hiroşima’nın 20 km güneydoğusunda İç Denizin kıyısında bulunan Kure şehrinde konuşlandırılacak.

Taigei Sınıfı denizaltıların ilki Ekim 2020’de Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tersanesinde deniz indirilmişti. Taigei geçen yıl Mart ayında hizmete alınmıştı. Ulusal “Savunma Programı Yönergeleri’ne” göre ilk denizaltı test denizaltısı olarak kullanılıyor. JMSDF gelecekteki denizaltılarında kullanmayı planladığı tüm teknolojileri bu denizaltı test ediyor. Teslim edilen ikinci denizaltı ‘Hakugei’ sınıfının ilk operasyonel konuşlandırılmasını gerçekleştirecek.

Taigei Sınıfı denizaltıların dış görünüşü Sōryū sınıfından çok farklı değil, fakat iç donananımı tamamen farklı bir denizaltı. İlk defa Taigei sınıfı denizaltılar Lityum-İyon piller ile donatıldı, böylece son denizaltı Hakugei’ devrye girmesiyle Japon Donanmasında dört adet Lityum-İyon pillerle donatılmış (Sōryū sınıfının son iki denizaltısı ve ilk iki Taigei sınıfı) denizaltı görev yapacak. Sınıftaki üçüncü denizaltı olan Jingei (SS-515), geçen yıl Ekim ayında Mitsubishi Heavy Industries tarafından denize indirilmiştir.

Yeni denizaltılarda sonar ve muharebe komuta sisteminin yetenekleri iyileştirildi. Ayrıca daha sessiz hale getirmek için yeni akustik emici malzemeler ve yüzer bir zemin yapısı kullanıldı. Beka kabiliyeti arttırmak için düşman torpidolarından kaçmak için tuzakları fırlatan yeni bir Torpido Karşı Tedbir Sistemi ile donatıldı.

Dizel-elektrikli bir itki sistemine sahip olan denizaltı 3000 tonluk deplasmanda uzunluğu 84 metre, genişliği ise 9.1 metredir. Yaklaşık 70 kişilik bir mürettebatı barındırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here