ABD ordusu, Koronavirüs (COVID-19) salgınının giderek yayılması üzerine New York’ta otel ve yurtları hastanelere dönüştürme çalışmalarına başladı.

ABD eyaletleri içinde koronavirüsten en fazla etkilenen eyalet olarak New York gösteriliyor. Geçtiğimiz hafta New York valisi Andrew Cuomo, Ordu Mühendisler Birliğinden koronavirüs hasta akını halinde hastaneler üzerindeki yükü hafifletmek için bazı binaların hastanelere uyarlanmasını istemişti.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği Komutanı General Todd T. Semonite Cuma günü yaptığı basın toplantısında, 10 binden fazla yatak kapasitesini sağlamak için konuşuyoruz. Manhattan’daki büyük bir kongre merkezi olan Javits Center dahil bazı binalara bakıyoruz açıklaması yapmıştı.

Amerikan Ordusunun Ulusal Muhafız birlikleri ve Ordusu Mühendisler Birliği, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında otelleri, kolej yurtlarını ve spor sahalarını ‘yoğun bakım ünitesine’ benzer tıbbi tesislere dönüştürmek için çalışmalara başladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), sosyal medyada yayılan ‘tank sevkiyatı’ görüntülerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgisinin bulunmadığını, bunların ordu için üretilen yeni araçların sevkiyatı olduğunu belirtti. 

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Chicago’da çekilen ve demir yolundan tankların sevkiyatını gösteren bir videoyu alıntılayarak açıklamada bulundu.

Hoffman, “Başkalarının kaçırdığı bir noktaya işaret etmek istiyorum. Bunlar (tanklar), ABD Ordusu Malzeme Komutanlığının Wisconsin’in Oskosh bölgesindeki fabrikadan, Kuzey Carolina’nın Fort Bragg bölgesine taşıdığı taktik hafif araçları. Ülke çapındaki üslerimize bu şekilde tren taşımacılığı nadir olan bir şey değil ve Kovid-19 ile bir ilgisi yok.” ifadesini kullandı.  

ABD’de birçok bölgeye askeri araç ve asker sevkiyatını gösteren videolar ve haberler hem sosyal medyada hem de Amerikan basınında paniğe yol açmıştı. 

Kaynak: CNN, Ajanslar, Pentagon, Sputnik,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here