Gergo Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardında başlayan protesto gösterileri tüm ABD yayıldı. Washington’da göstereceleri dağıtmak için ABD ordusuna ait UH-72 Lakota ve UH-60 Black Hawk helikopteri alçak uçuş gerçekleştirdi.

Helikopterler çok alçakta durarak motorların kulakları sağır edici sesi ile göstericileri dağıtmaya çalıştı. Bu olayın ABD Başkanı Donald Trump’ın “ayaklanma ve kanunsuzlukla” mücadele için gerektiği kadar Ulusal Muhafız görevlendirileceğini açıklamasının ardından yaşandı.

Helikopterin gece uçuşunda rotorun bina veya tellere çarpma durumunda helikopterin protestocuların üzerine düşme riski olduğu belirtildi. Havacılık uzmanları Federal Havacılık İdaresinin bu manevraları yasa dışı olarak tanımladığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Pazartesi günü bir askeri helikopterin Washington’daki göstericilerin üzerinde alçak uçuş yapmasıyla ilgili soruşturma talimatı verdiğini söyledi.

Helikopterin tehlikeli bir manevra yaptığını Kabul eden Esper, bununla ilgili çelişkili iddialar olduğunu, gerçeğin soruşturma sonucunda açığa çıkacağını ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in güvenlik önlemlerini denetlemesi sırasında kamuflaj giymesine yönelik eleştirilere de yanıt veren Esper, Milley’in komuta merkezine gittiği için böyle giyindiğini savundu.

Öte yandan Pentagon yaptığı açıklamada, barışçıl protestoları dağıtmaya yardımcı olan Ulusal Muhafız askerlerinin Göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi ile donatılmadığını, göstericelerin dağıtılmasında askerlerin bu araçları kullanmadığını söyledi.

Yetkili Savunma Bakanı ve Genel Kurmay başkanının, Trump’ın Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Parkı’nın protestoculardan temizlenmesi konusunda emir verdiğini bilmediklerini de açıkladı.

Lafayette Parkı’nda toplanan protestocular, Trump’ın konuşmasından hemen önce biber gazı ve plastik mermiyle alandan çıkarılmıştı.

Trump, Lafayette Parkı’nın karşısında yer alan St. John’s Episcopal Kilise’ne gitmiş ve elinde incil ile fotoğraf pozu vermişti.

ÜLKE İÇİNDE ASKERİ HAVA TRAFİĞİ ÖNMELİ ORANDA ARTTI

Gösterilerin başlamasıyla ABD ordusu ve kolluk kuvvetlerine ait Hava unsurlarında hava trafiği artışı yaşandı. Çok sayıda ABD şehri üzerinde uçan gözetleme uçaklar, İnsansız Hava Araçları ve alçaktan uçan helikopter trafiği dikkat çekti. Trump’ın ’Ulusal Muhafızları görevlendireceğim’ açıklamasının ardından, Washington’a çok sayıda asker taşıyan kargo uçağı indiği belirtildi.

Kaynak: thedrive, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here