İsrail Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirilen balistik füze LORA (Uzun Menzilli Topçu Silah Sistemi) açık denizden fırlatılarak önceden belirlenmiş hedefleri başarıyla vurdu.

Denemede LORA’nın gelişmiş yeteneklerini test etmek ve göstermek için iki senaryo uygulandı. İlk senaryoda 90 km mesafedeki bir hedefe atış gerçekleşti. İkinci senaryoda ise 400 km ötedeki bir hedefe atış yapıldı.

Füze sisteminin kara versiyonu bir komuta aracı ve bir fırlatıcı güvenlik gerekçeleriyle açık deniz gemisine yüklendi. Her iki senaryoda yörüngesinde fırlatılan füze hedeflerini hassas bir şekilde vurdu.

IAI’nın MALAM bölümü tarafından geliştirilen LORA balistik füze sistemi kara versiyonunda bir komuta aracı ve fırlatıcadan oluşuyor. Deniz versiyonunda bulunan füze denizden karaya ve karadan karaya fırlatılabiliyor. LORA füzesi hedeflerini 10 metrelik cep hassasiyeti ile vuruyor.

IAI’nın Füze Sistemleri ve Uzay Grubu Genel Müdürü Boaz Levy, “COVID-19 salgını altında karmaşık bir deneme gerçekleştirdik.Test atışıyla stratejik füzenin hassas vuruş kabiliyetini müşterilerimize gösterirken, mühendislerimiz tarafından geliştirilen teknolojik gelişmeleri test imkanı bulduk.” İfadelerini kullandı.

İsrail’in en büyük savunma sanayii firması İsrail Aerospace Industries (IAI), Hava, Uzay, Kara, Deniz ve Siber alanlarında son teknolojik sistemler geliştirmekte ve üretmektedir. IAI firması 1953’den bu yana müşterilerine uydu, füze, silah sistemleri, İHA ve Robotik sistemler, Radar ve C4ISR gibi ileri teknoloji çözümler sağlamaktadır. Şirket İsrail’in Ay’a gönderdiği ilk uzay aracı Beresheet’i de inşaa etmişti.

Kaynak: IAI,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here