AVANGER Hava Savunma Sistemi

ABD ordusunun Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyrizor yakınlarında konuşlanan askeri birliği koruma için kısa menzilli hava savunma sistemi yerleştirdiği iddia edildi.

Forbes’in haberine göre, AVANGER Hava Savunma Sistemi’nin Irak’tan Suriye’nin kuzey doğusuna kamyonlala taşındığı belirtildi. Haberde “Suriye ve Irak’taki ABD güçlerini İnsansız Hava Araçları (İHA) tehditinden korumak için en iyi sistem.” ifadeleri yer aldı.

Sosyal medya ve açık kaynaklarda Avenger sisteminin kamyonlar üzerinden nakledildiğini gösteren görüntüler yayımlanmıştı.

AVANGER Hava Savunma Sistemi FIM-92 Stinger roketatarlar ile birlikte alçak irtifada gelen uçaklar, seyir füzeleri, helikopter ve SİHA’lardan korumak için tasarlandı.

Geçen yıldan bu yana Irak’taki ABD güçlerinin bulunduğu üsler hava savunma sistemleri yoktu. İranlı general Kasım Süleymaniye düzenlenen suikastın ardından misilleme olarak Ocak 2020’de ABD üslerine balistik füze saldırısı düzenlenmesi üzerine, üslerde güvenlik açığı orataya çıktı. Bu açığı kapatmak için ABD bölgedeki üslere top, roket ve havan gibi mühimmatları imha eden kısa menzilli C-RAM sistemlerinin yanı sıra yüksek irtifaları hedefleyen MIM-104 Patriot füzeleri konuşlandırdı.

Kara birliklerini SİHA’lara karşı koruma için AVANGER hava savunma sistemi daha uygun bir sistem olduğu söylenebilir.

ABD güçleri, Irak’ta İranlı milisler tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıları yanıt olarak Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor kırsalında bulunan İran milislerine ait alanı hava bombardımanı ile bombalamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here