İran geriliminin arttığı sırada Trump yönetimi Ortadoğu’ya takviye bin 500 asker göndermeyi onayladığı bildirildi. ABD Başkanı Donald Trump “Ortadoğu’da takviye korumaya ihtiyacımız var. Çoğu koruma amaçlı az sayıda asker göndereceğiz” dedi.

Japonya’ya yola çıkmadan önce Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump bölgeye gönderilecek bin 500 askerin büyük ölçüde koruyucu bir rol üstleneceğini söyledi.

Amerikan haber ajansı AP’nin elde ettiği bildirime göre, bölgeye gönderilecek asker sayısı “kabaca” 1500 olacak. Gelecek haftalarda konuşlandırılmaları beklenen askerlerin ana sorumluluk ve faaliyetleri savunma amaçlı olacak. Bildirime göre, askerlerin görevleri arasında bölgeye daha önceden giden Amerikan güçlerinin korunması ve deniz ulaşımının engelsiz devam etmesinin sağlanması olacak.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan takviye asker gönderme kararının ayrıntılarına yazılı açıklamasında yer verdi. Shanahan yeni askeri unsurların yaklaşık bin 500 askeri personel, Patriot sisteminde görevli olacak tabur, takviye istihbarat unsurları, gözlem ve keşif uçaklarının yanı sıra bölgede ABD’ye ait unsurların korunmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi için mühendis, caydırıcılık kapasitesini arttırmak üzere de görev gücünü kapsadığını belirtti.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre askerler Irak ya da Suriye’ye konuşlanmayacak. Bin 500 askerin 600’ü hali hazırda bölgede, 900 askerin daha bölgeye konuşlandırılması bekleniyor. Askeri sevkiyat Patriot füze bataryasında görevli olacak personeli ve mühendisleri de kapsıyor.

ABD, İran’dan tehditler geldiğini gerekçe göstererek bu ay Basra Körfezi’ndeki askeri varlığını genişletmeye başlamıştı. Washington, savaş gemisi ve 4 adet B-52 bombardıman uçağı göndermişti. Ayrıca Pentagon, hangisi olduğu açıklanmayan bir bölge ülkesine Patriot hava savunma füzesi bataryası yerleştirme kararı almıştı.

Kaynak: Ajanslar, AP, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here