Yunan Donanmasında ve Hava Kuvvetlerinde görev yapan P-3B Orion deniz devriye uçaklarının modernize edilmiş ilk uçağı üst düzey yetkililerin katıldığı tören ile teslim alındı.

Yunanistan Hava Uzay Endüstrisi’nin Atina yakınlarındaki tesisinde düzenlenen törene, Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı, Yunan Hava Kuvvetleri, Donanma, Lockheed Martin ve Yunan Havacılık Endüstrileri’nden yetkililer katıldı.

Yunan Deniz Kuvvetlerine, P-3B deniz devriye uçağının yarı ömür bakımı ve modernizasyon programı uygulaması parçası olarak ilk P-3B deniz devriyesi uçağı (geçici çözüm uçağı) teslim edildi.

Yunan Silahlı Kuvvetlerinde 1992’den bu yana beş P-3B Orion uçağı görev yapıyor. Atina yakınlarındaki Elefsis Hava Üssünde 353 Filo’da görev yapan uçaklar, modernizasyonu önerilen yarı ömür bakımı (Mid Life Upgrades) (MLU) için bu üsste bekliyorlardı.

Yunan Hükümeti 2015 yılında Ege Denizi ve Güney / Güney Doğu Akdeniz’deki jeopolitik değişiklikler sebebi ile ömrü dolan P-3B deniz devriye uçaklarının modernize edilip uçuş ömürlerinin uzatılmasına karar verdi.Bu kapsamda Yabancı Askeri Satış (Foreign Military Sales-FMS) ile ABD Donanması ve Yunanistan arasında anlaşma imzalandı.

Modernizasyon ABD’den 1991-92 yıllarında alından 6 adet P-3B Orion turbo pervaneli uçağın 5 adetini içermekteydi. ABD’nin Yabancı Askeri Satış (Foreign Military Sales-FMS) onayladığı anlaşmanın değerinin 500 milyon dolar olduğu, parça, eğitim, lojistik destek ve ekipmanın yükseltilmesini kapsadığı belirtildi.

Ayrıca ABD firması CP Teknoloji Mayıs 2018’de kazandığı sözleşme ile uçaklarda bulunan misyon bilgisayarlarını yükseltirken, uçakların ISR ​​(İstihbarat, Gözetleme ve Keşif) sitemi, Advance harita oluşturma, GPS izleme sistemlerinin zorlu ortamlarda çalışabilecek bilgisayar sistemleri ve sensörler ile donatılmasını sağlayacak. Modernizasyonun tamamlanması ile P-3B Orion uçakları ilave 15 bin saat daha uçuş imkanına kavuşmuş olacak.

CP Teknoloji, askeri ve endüstriyel ortamlarda için tasarlanmış bilgisayar donanımı, sunucular ve LCD ekranları üretiyor.

Geçici uçağın bugün teslim edilmesinin ardından, kalan dört P-3 Orion uçağının modernizasyonunun tamamlanıp kısa zamanda göreve dönmesi bekleniyor.

Deniz devriyesi / keşif uçağı P-3B Orion, ülke güvenliği, korsan mücadele operasyonları, insani yardım, arama-kurtarma, istihbarat toplama, denizaltı savaşı, hava trafiğinin kontrolü ve afet yardımlarında kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde ABD ordusunun ihtiyaç fazlası 70 adet Bell Helikopter Textron imalatı OH-58D Kiowa Warrior ( Kızılderili kabilesi savaşçısı) silahlı keşif/gözetleme helikopteri Yunanistana teslim edilmişti.Helikopterlerin 24’ü eğitim, 10’u yedek parça geri kalan 36 adedi de operasyonel kullanılacak.Helikopterlerin operasyonel hale getirilmesi için ( yedek parça tedariki ve eğitim) 44 Milyon Euroluk proje gerçekleştirilecek.

Ayrıca Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağın modernizasyon sözleşmesini 997 milyon dolara Lockheed Martin firması almıştı.Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor. Yunanistan’ın F-16 uçakları Lockheed Martin’in en gelişmiş versiyonu F-16V (Viper) uçaklarına yükseltilecek.

Yunan medyasında çıkan haberlerde,  F-16 modernizasyonuna ek olarak yeni nesil savaş uçağı F-35’in alımını değerlendirildiği yazılmıştı.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin su üstü harbi (SUH/ASUW) ve denizaltı harbinde (DSH/ASW) kullanılmak üzere başalattığı MELTEM projesi devam ediyor.MELTEM-3 Projesi ile 8 adet ATR-72/600 Deniz Karakol [D/K] Uçağı’na sahip olunması hedeflenmektedir.

Kaynak: defense-aerospace, Naval today, Ajanslar,

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here