ABD Başkanı Joe Biden’ın emriyle Doğu Avrupaya konuşlanacak ilk birlikler Polonya’nın güney doğusuna gelmeye başladı.Birliğin komutanlığını 30 Ağustos 2021’de Afganistan’dan ayrılan son Amerikan askeri olan Tümgeneral Christopher Donahue yapıyor.

Polonya Ukrayna sınırına yaklaşık 90 kilometre uzaktaki şehre daha yüzlerce askerin gelmesi bekleniyor. Birliğin komutanlığını 30 Ağustos 2021’de Afganistan’dan ayrılan son Amerikan askeri olan Tümgeneral Christopher Donahue yapıyor.

Tümgeneral Donahue havaalanında yaptığı açıklamada, ” Polonya’ya olan katkımız, Avrupa’daki tüm müttefiklerimizle dayanışmamızı gösteriyor… “ dedi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, “Moskova’nın saldırgan politikasına, Rus imparatorluğunu yeniden inşa etmeye yönelik saldırgan girişime en iyi yanıtın caydırıcılık ve dayanışma olduğunu” söyledi.

NATO’nun doğu üyesi Polonya ve Romanya, Ukrayna ile sınır komşusudur.

ABD Ordusu 18 saat içinde hızla konuşlandırılabilir ve kilit hedefleri güvence altına almak için paraşüt birliklerini Doğu Avrupa’ya gönderiyor. Bir hafta önce birliklerin gelişine hazırlık amacıyla ekipman ve lojistik birlik göndermişti.

Rusya’nın artan askeri faaliyeti karşısında güvenliği artırmak amacıyla 2017 yılından bu yana Polonya’da dönüşümlü olarak yaklaşık 4.000 ABD askeri konuşlandırılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here