Çoklu istihbarat ( Multi-INT) özelliğene sahip ilk MQ-4C Triton insansız hava aracı ABD Donanmasına teslim edildi.

Northrop Grumman tarafından üretilen IFC-4 konfigürasyonundaki yeni MQ-4C Triton, Maryland bulunan Patuxent River Donanma Hava Üssü’ne Şubat ayı başında teslim edildi. Northrop Grumman tarafından B8 olarak adlandırılan yeni konfigürasyon 30 aylık bir modernizasyon sürecinden geçti.

Donanma Deniz İstihbaratı, MQ-4C Triton’un yeni konfigürasyonu istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme ihtiyaçlarında kullanacak. İHA için Northrop Grumman firması gelişmiş çok görevli sensörler tasarladı.

Erken operasyonel yetenek konuşlandırması kapsamında Guam’da konuşlandırılmış IFC-3 konfigürasyonunda iki MQ-4C Triton, İnsansız Devriye Filosu’nda (VUP-19) görev yapıyor.

IFC-4 konfigürasyonuna sahip Triton Donanmanın P-8A Poseidon deniz karakol uçağını tamamlamak üzere tasarlandı. İleriki dönemde Donanmanın EP-3E Orion elektronik keşif uçağını emekliye ayırması ile MQ-4C Triton insansız hava araçları yerini alacak. Yeni MQ-4C Triton tek bir tam yörüngede konuşlandırıldığı 2023’te ilan edilecek.Donanma Triton’u dünya çapında beş yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here