ABD Donanması 5’inci Filo sahasında Umman Denizi uluslararası sularda operasyona katılan Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Monterey (CG 61) bayraksız bir Arap gemisinde yaptığı aramada yasa dışı silah ele geçirdi.

Donanma tarafından yapılan açıklamada, 5. Filo’ya bağlı savaş gemisi USS Monterey’nin (CG 61), 6-7 Mayıs tarihlerinde Umman Denizi’nin kuzeyinde uluslararası sularda bayraksız bir Arap gemisine el koyduğu aktarıldı.

El koyulan geminin silah kaçakçılığı yaptığı belirtilen açıklamada, yakalanan silahlar arasından Rus yapımı güdümlü tanksavarlar füzeleri, Çin yapımı binlerce Type 56 saldırı tüfeği, yüzlerce PKM makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği ve RPG roket atarların bulunduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Tüm kaçak mallara el konulduktan sonra tekne denize elverişlilik açısından değerlendirildi. Mürettebata sorgulanıp serbest bırakılmadan önce yemek ve su verildi” denildi.

Silahların kim tarafından ve nereye taşındığı henüz bilinmiyor ancak ABD donanmasının bölgede yakın zamanda üç farklı silah sevkiyatına müdahale ettiği ve bu ekipmanların Yemen’e gönderildiği kaydedildi.

Yemen’de 2014 yılından bu yana Suudi Arabistan destekli bir hükûmet ile İran destekli Husi’ler arasında iç savaş yaşanıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here