ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, pazartesi günü Türkiye’ye mevcut F-16 savaş uçak filosu için aviyonik yazılım güncellemeleri içeren 259 milyon dolar değerindeki satışı onayladığını Kongreye bildirdi.

Anlaşma kapsamında F-16’ların Link-16 taktik veri bağlantı sistemini “Block Upgrade-2” seviyesine yükseltmek için ilgili ekipman ve mühendislik desteğinin yanı sıra Otomatik Çarpmayı Önleme Sistemleri de bulunuyor.

Kongre’nin engellememesi halinde 259 milyon dolarlık paket uzun süre sonra Türkiye’ye yapılan ilk savunma ekipmanı satışı olacak.  ABD Kongresinin Bakanlığın kararına, NATO üyelerine verilen satış onayları için 15 iş günü, NATO üyesi olmayan ülkelere 30 iş günü içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

Dışişleri sözcüsü, “Biden yönetimi, Türkiye’nin F-16 filosunun aviyoniklerini standartlara uygun hale getirme çabalarını desteklemektedir. Bu satış, iletişimi güncelleyerek ve yerde çarpışmanın önlenmesi gibi güvenlik önlemlerini iyileştirerek, Türkiye’nin NATO ile birlikte işlerliğini güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı. 

Biden yönetiminin Türkiye’ye şu anki F-16 filosu için üst model yazılım paketi satışı konusunda Kongre’yi bilgilendirmesi adımı, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü uzun süre bloke ettikten sonra onaylamasının ve 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde Yunanistan’la yaşanan gerilimde yumuşama sinyallerinin ardına rastladı.

Anlaşmanın baş yüklenicisi Lockheed Martin Corp (LMT.N) olacak. 

Dışişleri tarafından onaylanan paket, Türkiye’nin 40 Lockheed Martin  F-16V savaş uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti talebinden farklı olarak gerçekleşecek.  

NATO üyesi Türkiye’nin milyarlarca dolar değerinde F-16’lar satın alma talebi dahil daha büyük bir anlaşma, Kongre’deki devam eden muhalefet nedeniyle belirsizliğini koruyor. 

Türkiye, Ekim 2021’de 20 milyar dolar değerinde 40 Lockheed Martin  F-16V savaş uçağı tedariği ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulunmuştu. 

Anlaşma Kongre tarafından onaylanırsa, paket yıllar boyunca Kongre’nin onayladığı ilk büyük askeri satış olacaktır.

Kaynak: Reuters, VOA, A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here