Yunanistan Spike füzeleri ile birlikte, Orbiter 3 İnsansız Hava Aracı tedarik edecek. 

Yunan Silahlı Kuvvetleri Rafael’in Spike füzeleri satın alınmasına yönelik anlaşmayla aynı zamanda düzinelerce Orbiter 3 satın alacak. 

Rafael Advanced Defence Systems ve Stolero Aeron’un sahibi olduğu İsrail savunma şirketi Aeronautics, hükümetler arası bir sözleşmeyle Yunanistan’a Orbiter 3 insansız hava sistemleri tedarik etmeyi kabul etti. Anlaşma, Rafael’in Spike füzelerinin Yunanistan’a satışının bir parçası olarak 370 milyon Euro (404 milyon Dolar) değerinde olacak.

Şirketten yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında “düzinelerce” insansız hava aracının Yunanistan Savunma Bakanlığı’na tedarik edileceği belirtildi.

Spike anlaşmasının ilk duyurusunda Orbiter 3’ten bahsedilmedi ve İsrail Savunma Bakanlığı bu konuda ayrıntı vermedi.

Orbiter 3, brüt ağırlığı 32 kg, genişliği 4,4 metre ve uzunluğu 1,2 olan kompakt bir insansız araç.Elektrik motoru ile uçar, maksimum 70 knot hızla 6 saat uçuşta kalabilir. Gündüz-gece kamerası ve lazer işaretçili sensör kompleksi olan araç  5,5 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. Drone, paraşütle iniş yaparken mancınıkla fırlatılıyor. 

İHA, pistten bağımsız ve çeşitli türde faydalı yükleri taşıyabileceği gibi GPS’in engellendiği ortamlarda ve sert hava koşullarında da seyredebilir. 2019’da Aeronautics, Orbiter 3’ü Asya’daki isimsiz bir ülkeye tedarik edeceğini söyledi. Ayrıca Güney Amerika’daki başka bir isimsiz müşteriyle sözleşme kazandı.

Azerbaycan 2019 yılında İsrail ile ‘intihar dronları’ olarak bilinen Orbiter 1K insansız hava araçları (İHA) alımı için anlaşmıştı. En son yaşanan Ermenistan-Azerbaycan savaşında bu dronlar kullanılmıştı.

YUNANİSTAN SPİKE NLOS SATIN ALACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı ile İsrail merkezli Rafael tarafından üretilen “Spike” füzelerinin tedariki için hükümetler arası bir savunma ihracatı anlaşması imzalandığı açıklanmıştı.

Spike NLOS (No Line of Sight) ve kızılötesi arayıcısı ile 50 km’deki hedeflere ulaşabilirken, optik fiber aracılığıyla yönlendirilen MHT yalnızca 8 km’lik bir menzile sahiptir.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 25 adet Spike NLOS sisteminin tedariki talep edilmekteydi. Her sistem üç lançer, bir komuta aracı ve hedefleme işlemlerini gerçekleştiren bir İHA’dan oluşmakta.

Geçen yıl Rafael, “NLOS Misyon Görev Gücü (NMT)” olarak adlandırdığı bu tür bir atış kontrol kabiliyetini 4×4 araç üzerinden sunmuştu. Araç üzerinde Spike füzeleri atışı için mobil muharebe birimleri veya organik algılamalı uçtan uca operasyonel saldırı ve atış kontrol yetenekleri bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here