ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 800 milyon dolar değerinde ek askeri yardım yapacaklarını açıkladı.

Başkanın açıkladığı 800 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi, bu ayın başlarında benzer büyüklükteki yardımı izliyor. Bu paket de onaylanırsa, ABD’nin Rusya’nın işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yardım taahhüdü 3,4 milyar doları bulacak.

Geçen hafta açıklanan ABD yardımı, topçu sistemlerini, topçu mermilerini, zırhlı personel taşıyıcılarını ve insansız kıyı savunma botlarını kapsıyor ve Kiev’e gönderilen malzemenin kapsamını yeni ağır ekipman türlerini içerecek şekilde genişletiyordu.

Biden 800 milyon dolarlık askeri yardıma ek olarak Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ayrı bir yardım da açıkladı.

Pentagon basın sekreteri John Kirby, yeni pakette 72 adet 155 mm obüs ve 144.000 top mermisi, obüsleri çekmek için 72 taktik araç, 121’den fazla ‘Phoenix Ghost’ İnsansız taktik uçağı ve Saha ekipmanı ve yedek parçalar bulunacağını açıkladı.

Kirby, paketin içerisinde ABD Hava Kuvvetleri tarafından Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen 120’den fazla Phoenix Ghost taktik insansız hava sistemi bulunduğunu aktararak, “Özellikle Ukrayna’nın gereksinimlerine yanıt olarak Hava Kuvvetleri tarafından hızla geliştirildi” dedi.

Phoenix Ghost’un kamikaze insansız hava araçlarına benzer yeteneklere sahip olduğunu fakat aralarında farklılıklar bulunduğunu aktaran Kirby, kamikaze insansız hava araçları ve Phoenix Ghost arasındaki farklılıkların ne olduğunu ise paylaşmadı.

Yeni askeri yardım paketinden önce ayın başında duyurulan yardımda ilk kez 18 adet 155 mm obüs ve 40.000 topçu mermisi gönderileceği açıklanmıştı.

Askeri yardım paketinde, 10 adet daha AN/TPQ-36 topçu radarı; iki AN/MPQ-64 Sentinel hava gözetleme radarı; 300 Gezici mühimmat Kamikaze Dron, 500 Javelin tanksavar füzesi; 200 M113 zırhlı personel taşıyıcı ve 100 zırhlı Humvee zırhlı personel aracı bulunuyordu.

Ayrıca pakette, Afganistan’a verilmesi planlanan sonradan vazgeçilen beş Mi-17 helikopteri ve 11 silahlı Mi-17 helikopteri de yer alıyor.

Listedeki gizemli bir silah daha bulunuyor, ABD Donanmasının sağlayacağı belirsiz sayıda ve türde “insansız kıyı savunma gemileri” olarak tanımlanıyor.

Yardım paketinde, kimyasal, radyolojik ve nükleer kirleticilere karşı koruyucu ekipman, 30 set vücut zırhı ve kask, 2.000’den fazla optik ve lazer telemetre, C-4 ve patlayıcı ekipman ve M18A1 Claymore anti-personel mayınları da dahil olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here