Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ oluşan görev grubu ile ABD Donanmasının John C. Stennis uçak gemisinin oluşturduğu görev gücü Kızıldeniz’de (PASSEX) ortak geçiş tatbikatı gerçekleştirdi.

Fransız uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle (R 91) liderliğindeki görev grubunda F70AA sınıfı Hava Savunma Fırkateyni FS Forbin (D 620) ve Danimarka Kraliyet Donanmasına bağlı Iver Huitfeldt sınıfı HDMS Niels Juel (F 363) fırkateyni bulunuyor.

ABD deniz grubunda ise USS John C. Stennis (CVN 74) uçak gemisi, Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Mobile Bay (CG 53) ve Arleigh Burke sınıfı Muhrip USS McFaul (DDG 74) görev yapıyor.

Pentagon, iki görev grubunun Kızıldenizde uçuş eğitimleri, gece atış tatbikatı (GUNEX), irtibat subayı değişim programı ve fotoğraf tatbikatının düzenlendiğini açıkladı.

Tatbikatta, Fransız Rafale uçakları ile Amerikan F-18 Süper Hornet uçakları hava önleme ve havada yakıt ikmali eğitimleri yaptı. Ayrıca subayı değişim programı kapsamında 9 personel karşılıklı gemilerde görev yaparken, Fansız Rafale uçakları John C. Stennis uçak gemi güvertesine iniş-kalkış eğitimi gerçekleştirdi.

Ortaklar tarafından bölgesel güvenlik ve istikrarı desteklemek için yürütülen PASSEX tatbikatı, çok uluslu deniz gücünün birlikteliğini gösteren fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ iki yıl süren yarı ömür modernizasyonun ardından ilk uzun operasyonuna katılmak için 5 Mart’da Toulon’daki limandan ayrılmıştı.

Mayıs ayı sonunda FS Charles de Gaulle uçak gemisi ve beraberindeki gemiler, Singapur’da düzenlenecek Shangri-La Dialogue 2019 Asya Güvenlik konferasına katılacak.

Deniz görev grubu asya yolculuğunda Mısır donanması, Hint donanması ve Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ile tatbikatlar yapması bekleniyor. Fransa Savunma Bakanlığı, Charles de Gaulle uçak gemisinin bölgesel kriz sebebi olan Güney Çin Denizi’ne girmeyi planlamadığını açıkladı.

ABD DONANMASI 6 AKTİF FİLODAN OLUŞUYOR

PASSEX tatbikatı ABD Donanması’nın 5. Filo operasyon bölgesinde gerçekleştirildi. John C. Stennis uçak gemisi grubu 5.filo bölgesinde görev yapıyor.

ABD’nin 5. Filo operasyon alanı yaklaşık 2,5 milyon kilometrekarelik su alanını kapsamaktadır. Arap Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu bölgeleri bu alanın içine girmektedir. Yemen’in güney ucundaki Hürmüz Boğazı, Süveyş Kanalı ve Bab-Mandeb Boğazı’nda üç kritik nokta 5.Filo görev alanı içerisindedir.

ABD Donanması altı aktif filodan oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te görevli 1. filo aktif görev yapmazken doğu Pasifik olarak bilinen Büyük Okyanus’un ABD kıyılarında hali hazırda 3. filo görev yapıyor.

Diğer taraftan, Atlas Okyanusu’nun kuzey ve güneyinde de ABD’nin 2. ve 4. filosu görev yapıyor.

ABD Donanmasının 6. filosunun görev alanı Akdeniz iken 5. filo ise Basra Körfezinde görev yapıyor.

ABD’nin en kalabalık ve güçlü filosu olan 7. filonun görev yeri ise Büyük Okyanus’un Japonya kıyıları.

ABD Siber Güvenlik Komutanlığına bağlı 10. filo bulunuyor ancak bu filonun sabit görev yeri bulunmuyor.

Kaynak: Pentagon, Defence-blog, Sputnik, Ajanslar,

‘FS Charles de Gaulle’ uçak gemisi Kızıldeniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here