Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 70.kuruluş yıldönümü kapsamında gerçekleştirilen ‘deniz geçit töreni’ sisli ve yağmurlu havada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping katılımıyla düzenlendi. Törende Çin’in en güçlü savaş gemisi Tip 055 ilk kez gösterildi.

23 Nisan günü gerçekleştirilen geçit törenine PLA’dan altı grupta toplam 32 gemi katıldı. Gruplar sırasıyla denizaltılar, destroyerler, Fırkateynler, Amfibi çıkarma gemileri, yardımcı gemiler ve uçak gemisinden oluştu.

Çin tarafından davet edilen Filipinler, Japonya, Vietnam, Avustralya, Hindistan, Güney Kore ve Rusya dahil olmak üzere 13 ülkeden 18 gemi de geçit törenine katıldı.

Çin Donanmanın ilk uçak gemisi Liaoning ve Tip 052D destroyeri geçit törenine katılırken, PLA’nın yeni gemileri törende ilk kez yer aldı.Bu gemilerden öne çıkanı 101 gövde numaralı Tip 055 Nanchang destroyeri (NATO Kodu Renhai-Sınıfı) oldu.

Pekin merkezli askeri analist Wei Dongxu Global Times’a yaptığı açıklamada, ismi ve gövde numarası açığa çıkan, Tip 055 Nanchang destroyerinin savaşa hazır olduğunu söyledi.

Tip 055 destroyerinin PLA’nın yeteneklerini temsil eden ve açık denizlere yelken açan yeni bir simge olacağını belirten Wei, ” Tip 055, aktif elektronik faz dizinli radar sistemi ile daha uzağa bakabilecek. Büyük deplasman sayesinde çok daha fazla silah sistemi taşıyabilecek..” ifadelerini kullandı.

Çinli askeri uzamanlar, Tip 055 Nanchang destroyerinin 1 denizaltı birkaç küçük destroyer veya fırkateyn ile mükemmel bir uçak gemisi görev gücü oluşturabileceğini söyledi. Ayrıca uçak gemisi olmayan deniz filosuna öncülük edebileceğini belirtti.

Global Times’ın haberinde, Tip 055 destroyerinin hız ve uzun operasyon aralığı ile dünyanın her yerinde görev yapabileceğini, gelecekte destroyere anti balistik füze operasyonlarında kullanabileceği yazıldı.

10 bin tonun üzerinde deplasmana sahip olan Tip 055, 180 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde olduğu belirtilen haberde, gemide çeşitli kombinasyonlarda anti-hava, gemi savar, kara saldırı, anti-denizaltı füzeleri ateşleyebilen 112 dikey fırlatma hücresi (VLS) bulunduğu belirtildi.

Dikey fırlatma hücrelerinin sayısının fazlalığı geminin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini, Çin’in Tip 052D destroyerinin yalnızca 64, ABD’nin Arleigh Burke sınıfı destroyerinin 96, ABD’nin Ticonderoga sınıfı kruvazörünün ise 122 dikey fırlatma hücresi (VLS) bulunduğu belirtildi.

Geçit töreninde denizaltı grubu içerisinde bulunan Çin’in yeni nükleer balistik füze denizaltısı ‘Long March 10’ dikkat çekti. Çin basınında çıkan haberlerde yeni denizaltının Tip 094 denizaltıları gibi göründüğü belirtildi.

Çinli yetkililer, ikinci uçak gemisi ‘Tip 001A‘ geçit törenine katılması için çaba gösterdi, fakat geminin Dalian Tersanesindeki uçuş güvertesini boyama çalışmaları bitmediğinden törene yetişemedi.

Çin basınında çıkan haberlerde, 3.uçak gemisinin inşatının başladığını, geminin daha büyük olacağı, daha fazla uçak taşıyabileceği ve kayak atlama rampası yerine elektromanyetik mancınık olacağını öngörüyorlar.

Çinli askeri uzmanlar, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 2029’da 80’inci yıldönümünü kutlamak için deniz geçit töreni düzenlemeye karar verirse, altı veya sekiz Tip 055 destroyeriyle üç uçak gemisi savaş grubunu görebileceğimizi belirtti.

Kaynak: Global Times,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here