Koç Topluluğu şirketlerinden OTOKAR firması, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep IIe’yi, Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Basın toplantısından konuşan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ” İlk versiyonu Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep IIe, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken, Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda dünyada değişen tehditler nedeniyle silahlı devriye, keşif ve gerektiğinde meskûn mahal çatışmalarında kullanılabilecek araçlara olan ihtiyacın arttığını belirten Görgüç konuşmasına şöyle devam etti : “uzun soluklu keşif ve gözetleme sistemlerine uygun ekipmanlarla donatılan bir Akrep IIe, yüksek tespit ve tanıma imkânı ile bu verileri eş zamanlı olarak dijital bilgi sistemlerine aktarabilecek. Bu yönüyle Akrep IIe ileri teknolojileri askeri sahaya taşımada öncü olacak. “

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak Akrep II’nin IDEF 2019’da sergileneceğini söyleyen Görgüç, “Otokar, Akrep IIe ile elektrikli araç teknolojisinin zırhlı araçlara uygulanması yönünde eşsiz bir bilgi birikimi kazanmıştır. Bu gelişme, geleceğin hibrit ve otonom zırhlıları için ilk adım niteliği taşımaktadır. Hedefimiz, Akrep IIe’nin Türkiye’nin teknoloji ihracatında öncü ürünlerden biri olmasıdır” açıklamasını yaptı.

Kaynak: OTOKAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here