Ortadoğu bölgesine Patriot Hava Savunma sistemlerinin yerleştirilmesine ABD Savunma Sekreter vekili Patrick Shanahan’ın onay verdiği bildirildi. İran tehditinin artması üzerine Pentagon bölgeye, Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücü ve B-52 bombardıman görev kuvveti gönderdi.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermeyen ABD’li yetkili bölgeye kaç adet Patriot bataryası konuşlandırılacağı konusunda ayrıntı vermedi. Haberde, “ Pentagon bölgedeki mevcut Patriot bataryalarını kısa bir süre önce çekmişti, ancak şimdi tekrar konuşlandırmaya karar verdi..” ifadeleri yer aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücünün tüm liman ziyaretlerini iptal edip bölgeye hızlı geçiş yapmasını emretti. Avrupa sektöründe görev yapan uçak gemisi grubu hızlı şekilde ABD Merkez Komutanlığı (CENTOM) görev alanına girmiş oldu. Pentagon Katar’daki üsse ABD’nin B-52 bombardıman uçaklarının da sevk edildiğini açıkladı. Deniz görev gücünün muhtemelen Arap Denizi ve Basra Körfezinde görev yapması bekleniyor.

USS Abraham Lincoln uçak gemisi grubu Rusya’nın Akdeniz’deki aktiviteleri artması üzerine USS John C. Stennis uçak gemisi grubu ile beraber çalışmak için Nisan’da Avrupa bölgesine gönderilmişti. Uçak gemisi grubu İtalyan Donanması önderliğinde orta Akdeniz’de NATO unsurlarının katılımıyla gerçekleşen Mare Aperto 2019 tatbikatına katılıyordu.

Nimitz sınıfı uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve ona bağlı görev gücü Perşembe günü Süveyş Kanalı’ndan geçmiş ve ABD Donanması da Twitter hesabından uçak gemisinin fotoğraflarını paylaşmıştı.

Bu gelişmelerin ardından İspanya Savunma Bakanlığı, ABD-İran gerginliği sebebiyle USS Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücünde (ABECSG) bulunan SPS Méndez Núñez’i (F-104) fırkateynini geri çektiğini açıkladı.

Geri çekilme kararı 13 Mayıs’ta Avrupa Birliği (AB) savunma bakanları toplantısına katılan İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles tarafından Brüksel’de verildiği bildirildi.

Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ oluşan görev grubu ile ABD Donanmasının John C. Stennis (CVN 74) uçak gemisinin oluşturduğu görev gücü 23 Nisan’da Kızıldeniz’de (PASSEX) ortak geçiş tatbikatı gerçekleştirilmişti.

John C. Stennis uçak gemisi grubu 5.filo bölgesinde görev yapıyordu. ABD’nin 5. Filo operasyon alanı yaklaşık 2,5 milyon kilometrekarelik su alanını kapsamaktadır. Arap Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu bölgeleri bu alanın içine girmektedir. Yemen’in güney ucundaki Hürmüz Boğazı, Süveyş Kanalı ve Bab-Mandeb Boğazı’nda üç kritik nokta 5.Filo görev alanı içerisindedir.

USS John C. Stennis (CVN 74) uçak gemisi grubu Akdeniz ve Basra Körfezindeki görevlerinin ardından ABD’ye geri dönüyor. Yaklaşık 4 bin 500 denizci personel 16 Mayıs’da Norfolk Deniz üssünde olacak. Görev grubunda bulunan USS Stockdale (DDG-106), USS Spruance (DDG-111), USS Chung-Hoon (DDG-93) Nisan ayında San Diego ve Hawaii deki üslerine dönüşe geçmişti. Sadece USS Mobile Bay (CG 53) dönüş yolunda USS John C. Stennis (CVN 74) eşlik ediyor.

Ayrıca Pentagon, San Antonio sınıfı Amfibi Hücum Gemisi USS Arlington‘nun (LPD-24) bulunduğu Kearsarge Amfibi Grubu’da bölgeye gönderdiği belirtildi. Yetkililer, Amfibi grubun Arap denizinde Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücü ile birlikte hareket edeceğini, her an Hürmüz Boğazından Basra Körfezine geçebileceğini bildirdi.

ABD Donanması Kearsarge Amfibi Grubu (ARG) yaklaşık 4 bin askerle Norflok deniz üssünden Avrupa ve Ortadoğu’ya doğru 18 Aralık 2018’de yola çıktmıştı.

Amfibi grubunda, Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge (LHD-3), San Antonio sınıfı amfibi taşıma gemisi USS Arlington (LPD-24) ve Whidbey Adası sınıfı Dok Tipi Çıkarma gemisi USS Fort McHenry (LSD-43) bulunuyor. 

Gemiler ile birlikte 22.Deniz Piyade Birliği, 2. ve 8. Medikal timi, 26. Deniz Helikopter filosu, 21.Özel operasyon birliği ve 2.çıkarma grubu görev yapıyor.

Washington bu hamlelerin bölgedeki ABD güçlerine İran’dan yönelecek olası bir tehdide cevaben yapıldığını belirtti. Ancak bu tehdidin ne olabileceğine dair detay vermedi.

Cuma günü yapılan açıklamada Pentagon ABD’nin “bölgedeki güçlerini ve çıkarlarını savunmaya hazır olduğunu” belirten yazılı bir açıklama yaptı ancak İran ile bir çatışma istemediklerini belirtti.

Kaynak: US Navy, Reuters, Ajanslar, VOA, BBC Türkçe,

Abraham Lincoln uçak gemisi görev gücü Süveyş Kanalından geçişi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here