ABD bulunan düşünce merkezi tarafından analiz edilen uydu fotoğraflarında, Çin’in üçüncü uçak gemisi inşasında önemli ilerleme kaydettiği belirtildi.

Reuters’in haberine göre, Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) Nisan ayında elde edilen uydu fotoğraflarını analiz ettiğinde, son altı ay boyunca Şangay’ın dışındaki Jiangnan tersanesinde büyük bir gemi inşasında kayda değer aktiviteler olduğu görülüyor.

Fotoğraflarda 30 metrelik düz bir ön parça ve 41 metre genişliğinde ayrı bir gövde bölümü bitmiş olduğu görünüyor.

Tip-002 olarak adalandırılan üçünücü geminin 100 bin tonluk ABD uçak gemilerinden daha düşük, 42 bin 500 tonluk Fransız Charles de Gaulle’den daha büyük tonajda olması bekleniyor.

Çin medyasında çıkan haberlerde üçüncü uçak gemisi inşasına başlandığı yazılmasına rağmen, Çin devleti resmi bir açıklama yapmamış, geminin kapsamı ve zamanlaması devlet sırrı olarak gösterilmişti.

Uçak gemisi tamamlandığında Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere bir çok Asya ülkesindeki savaş gemilerini geride bırakacağını belirten Singapur merkezli Yusof İshak Enstitüsü’nden (ISEAS) Ian Storey, ” Çin’in Asya’nın en büyük deniz gücü olarak ortaya çıktığını gösteren bir başka gösterge olacak.” ifadelerini kullandı.

CSIS analisti Matthew Funaiole, ” Geçen yılın sonlarında çekilen görüntüler yetersizdi, ancak şu anda yürütülen çalışmalarda elde ettiğimiz görüntülerde üçüncü taşıyıcı net olarak görülüyor. dedi.

Pentagon’un 3 Mayıs’ta yayınladığı ‘Çin’in askeri modernleşmesi ‘ konulu yıllık raporunda, üçüncü taşıyıcının muhtemelen ilk ikisinden daha büyük olacağını ve kalkış sırasında uçağı hızlandırmak için mancınık fırlatma sistemi ile donatılacağını kaydetti. Funaiole ve diğer analistler, ne tür mancınık kullanılacağının belirsiz olduğunu söylediler.

Aynı zamanda, Tip 002’nin nükleer enerjili olup olmayacağı da belirsizliğini koruyor. Çin’de 10 nükleer denizaltı bulunuyor, ancak şu ana kadar nükleer itici güç taşıyan hiçbir su üstü gemisi yok. Bazı analistler Çin’in bu adımı atmaya hazır olmadığını düşünüyor.

Çin’in elinde bulunan iki uçak gemisi nispeten daha küçük gemiler, yaklaşık 25 adet uçak taşıyabiliyor, ABD uçak gemilerinin yarısından daha az. Çin uçakları atlama rampaları ile gemiden kalkış yaptığından, bu durum uçabilecek uçak türlerini ve aynı anda ne kadar silah ve yakıt taşıyabileceklerini de sınırlamaktadır.

ÇİN’İN İLK UÇAK GEMİSİ LİAONİNG 2012 YILINDA ENVANTERE GİRDİ

Çin, 1970’lerin sonlarında gündemine aldığı uçak gemisi programı kapsamında önce Avustralya uçak gemilerini incelendi. Ardından da kamuoyunun yakından takip ettiği Ukrayna’dan Varyag uçak gemisinin alımı gerçekleşti.

Admiral Kuznetsov sınıfının ikinci gemisi olarak Sovyetler Birliği döneminde inşasına başlanan ancak kısmen tamamlanmış olan Varyag, 1998 yılında satın alındı. 2001 Kasım ayında Boğaz’dan geçerek 2002 Mart ayında Çin’in Dalian limanına ulaştı.

Geminin üzerinde 2005 yılında başlayan tamir, tadilat ve donatım işlemleri 2012 yılında tamamlandı. Gemi, Çin Deniz Kuvvetleri’nde ‘eğitim gemisi’ olarak envanterde bulunuyor.Ancak geçen ay Çin medyasında çıkan haberlerde geminin son değişiklikler ile yoğun eğitim tatbikatlarının ardından savaş rolünü yapabilecek kabiliyete geldiği belirtildi.

Çin’in yerli olarak inşa ettiği ilk uçak gemisi Tip 001A ‘nın ( CV17 ) deniz testleri, Mayıs 2018’de başladı. İkinci uçak gemisi deniz denemelerinin ardından 2020 yılında operasyonel olarak donanmada görev yapması bekleniyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 70.kuruluş yıldönümü kapsamında 23 Nisan’da gerçekleştirilen deniz geçit töreni de Çin’in en güçlü savaş gemisi Tip 055 ilk kez gösterildi.

Çinli askeri uzamanlar, Tip 055 Nanchang destroyerinin 1 denizaltı birkaç küçük destroyer veya fırkateyn ile mükemmel bir uçak gemisi görev gücü oluşturabileceğini söyledi.

Çin devlet medyasında çıkan haberlerde, Çin’in en az altı uçak gemsine ihtiyaç duyduğu yazıldı.ABD’nin elinde 11 adet uçak gemisi görev yapmaktadır.

Kaynak: Reuters, Ajanslar, PLA, Defense world,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here