Lockheed Martin, Pentagon’a 100 adet F-35A savaş uçağı satış için fiyatta yüzde 10’dan fazla düşüş teklifinde bulunduklarını açıkladı.

En son Lockheed Martin, Eylül 2018’de uçakların tanesini 89 milyon dolardan ABD Hava Kuvvetlerine satmıştı. Şirket yeni teklifiyle F-35 uçağını 80 milyondan dolardan daha az bir fiyata vermeyi teklif etti.

Lockheed Martin, ABD Deniz Piyadeleri için F-35B’leri, ABD Donanması için F-35C’leri ve müttefikler için çeşitli Versiyonda 450 adet F-35 satmayı planlıyor.Firma bugüne kadar ABD ordusu ve müttefiklerine 380’den fazla F-35 savaş uçağı sattı.

Firma yetkilileri, her yıl üretimi artırdıkça maliyetleri düşürdük, yapım süresini kısalttık, kaliteyi ve zamanında teslimatı arttırdıklarını söyledi.

ABD Hava Kuvvetleri son dönemde maliyetler sebebiyle Boeing yapımı F-15 savaş uçaklarını satın almayı planlıyordu. Lockheed Martin, bu son indirimi ile Hava Kuvvetleri’ne 5.nesil özelliklerinde daha ucuz bir uçak teklif etmiş oluyor.

Lockheed Martin, Pentagon ile Şubat 2017’de imzaladığı pakette F-35A uçaklarında yüzde 6 fiyat düşürerek 94,3 milyon dolardan 89 milyon dolara geri çekmişti.

Kaynak: Defence One, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here