İtalyan Donanması önderliğinde orta Akdeniz’de NATO unsurlarının katılımıyla Mare Aperto 2019 tatbikatı icra ediliyor. Tatbikat 10 Mayıs’a kadar sürecek.

Tatbikat ile kriz durumunda Deniz Filosu Komutanlarının ve personelinin yetenekleri test etmek ve eğitmek amaçlanıyor. Mare Aperto 2019 tatbikatına, İtalya, Kanada, Fransa, İngiltere, Hollanda, Portekiz, İspanya ve ABD’den oluşan 40 yakın gemi ve 5 denizaltı katılıyor. Tatbikatı 10 ülkeden gözlemci heyetide izliyor.

Ayrıca İtalyan Hava Kuvvetlerinden, Eurofighter, AMX ve Tornado muharebe uçakları, keşif misyonları, eskort ve su üstü unsurlara hava saldırısı eğitimlerinde görev alıyor. Havadan Erken Uyarı ve deniz devriye görevlerinde MP-72A uçakları katılırken, havadan yakıt eğitimleride KC-767A tanker uçağıyla yapılıyor.

İtalyan ordusundan 400 yakın, İspanya Donanmasından ise 180 askerden oluşan Amfibi biriliğide tatbikatta görev yapıyor.

Tatbikata, USS Abraham Lincoln uçak gemisi grubuda katılıyor. Gemi Rusya’nın Akdeniz’deki aktiviteleri artması üzerine USS John C. Stennis uçak gemisi grubu ile beraber çalışmak için Nisan’da Avrupa bölgesine gönderilmişti.

Kaynak: İtalyan Donanması, Ajanslar, NATO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here