İstanbul Tuzla tersanesinde inşa edilen Türk Deniz Kuvvetleri’nin en büyük deniz platformu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu suya indirildi.

Bir ay içinde deniz testlerini yapmayı planladıklarını belirten Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, ” İlk kaynağını 30 Nisan 2016’da yaptığımız geminin gövdesinin inşasını tam iki yıl sonra tamamladık.2020 sonunda ya da 2021 başında yani planlanandan bir yıl önce donanmamıza teslim edeceğiz..” dedi.

Tam yüklü deplasmanda 27,439 ton ağırlığında, 231 metre boyunda olan TCG Anadolu, Bir Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda bulundurduğu çıkarma araçları ile Amfibi operasyonlarına katılabilecek.

TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak. Geminin en önmeli özelliklerinden biride Afetlerde, deprem gibi felaketlerde, insani yardım operasyonlarında hastane gemisine dönüşüyor olabilmesi.

TCG Anadolu güvertesine dikey iniş ve kalkış yapabilen taktik uçak ve helikopterler konuşlandırılabilecek. Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan deniz tipi helikopter Sea hawk S-70, yeni envantere giren Chinook CH-47 nakliye ve özel operasyon helikopterleri, Taaruz ve keşif helikopteri ATAK T-129 gemide görev yapabilecek.

Ayrıca Türk Deniz kuvvetleri  TCG ANADOLU ve ikizi TCG Trakya’nın inşaat programına dikine iniş kalkış yapabilen F-35B uçağının alınmasını talep etti.Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığına yazı gönderen Deniz Kuvvetleri, 32 adet kısa mesafe havalanan, dikine iniş ve kalkış yapabilen F-35B uçağını tedarik etmek istediklerini belirtti.

Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bu çerçevede Sedef tersanesinde inşaatı devam eden her  LHD sınıfı gemi için 16 toplam 32 adet uçak tedariki hedefleniyor. Bütün çalışmalar planlandığı gibi sonuçlanırsa Türkiye, hava kuvvetleri için 100 adet F-35A ve 32 adet F-35B tedarik etmiş olacak.

Sedef Tersanesine İspanyol Navantia Tersanesi teknik destek sağlıyor. Sedef Tersanesi, Navantia’nın Juan Carlos 1 LHD gemisi tecrübesinden yararlanıyor. İspanyol Juan Carlos 1 gemisinde dikine inişli helikopterlerin yanı sıra McDonnell Douglas tasarımı, (şimdi Boeing) AV-8B Harrier II tipi uçaklar konuşlu bulunuyor. İspanya bu uçakları emekliye ayırıp, yerine F-35B tedarik etmeyi planlıyor.

Fotoğraf: instagram.com/cnr_s

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here